Żegnamy prof. dr hab. Barbarę Bazielich

img753Wczoraj, 22 maja 2017 roku zmarła prof. dr hab. Barbara Maria Bazielich – etnograf, profesor doktor habilitowany nauk historycznych, specjalistka w zakresie strojów, sztuki ludowej oraz muzealnictwa etnograficznego, wieloletni i zasłużony pracownik Muzeum Górnośląskiego.

Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłej, w imieniu dyrekcji i pracowników Muzeum Górnośląskiego, składamy najszczersze kondolencje.

Barbara Bazielich ukończyła studia w Krakowie, a wyższe stopnie naukowe uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim. Tytuł profesora otrzymała z rąk prezydenta Lecha Wałęsy w 1993 roku.

Od 1952 roku związana była z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, gdzie w latach 1965–1981 pełniła funkcję kierownika w Dziale Etnografii. Specjalizując się w zakresie stroju i sztuki ludowej, Barbara Bazielich rozwinęła muzealną działalność naukowo-badawczą, dokumentacyjną, wydawniczą, uzupełnioną o prowadzoną na szeroką skalę akcję pozyskiwania obiektów.

Jako rzetelny muzeolog i badacz przyczyniła się m.in. do powstania w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu wyróżniającej się kolekcji ludowych strojów z wszystkich subregionów Górnego Śląska. Na uwagę zasługuje również kolekcja sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, której tworzenie zapoczątkowała, organizując liczne konkursy, a następnie popularyzując ich wyniki poprzez publikacje i wystawy realizowane w kraju i za granicą.
W październiku 1981 roku Barbar Bazielich przeszła do pracy w katedrze Etnografii Uniwersytetu we Wrocławiu, gdzie przez 3 kadencje pełniła funkcję kierownika Katedry Etnografii.

Spośród honorowych wyróżnień i nagród przyznanych prof. Barbarze Bazielich należy wymienić m.in. odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, nagrodę „Oskara Kolberga” w uznaniu „Zasług dla Kultury Ludowej”, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”, Złotą Odznakę „Instruktora Krajoznawstwa Polski” (1974) czy Srebrną Odznakę „Za opiekę nad zabytkami” (1964).

Prof. Barbara Bazielich posiadała duży dorobek badawczy i naukowy. Opublikowała ponad 20 książek, w tym 3-częściowe dzieło o strojach ludowych narodów europejskich, za które otrzymała w 1999 roku nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, oraz ponad 250 obszernych artykułów, w tym ponad 30 katalogów wystaw i zbiorów muzealnych.

Barbara Bazielich całe swoje życie poświęciła sprawom tradycyjnej kultury ludowej, w tym kultury Śląska, z którym się identyfikowała i uważała go za „swoją małą ojczyznę”.

prof. Barbara Bazielich na archiwalnych zdjęciach Muzeum Górnośląskiego:
1. dr B. Bazielich na otwarciu wystawy fotograficznej „Tradycje klutury ludowej w polsce”, 08.09.1974, Nowy Dwór – Arboretum k/Opawy, Czechy
2, 3. Wywiad z Zofią Węgierek. Kobiór – Pszczyna, 1960. Fot. S. Deptuszewski
4. Adaptacja dokumentacji naukowej – dr B. Bazielich. Muzeum Górnoślaskie w Bytomiu, 1957. Fot. S. Deptuszewski
5. mgr B. Bazielich prowadzi wykład o kulturze ludowej w szkole w Brennej, 1956. Fot. S. Deptuszewski
6. Otwarcie wystawy „Wspołczesna sztuka ludowa na Śląsku” w Ośrodku Kultury Polskiej w Pradze. 06.12.1967 r., Czechy
7. Wywiad terenowy z hafciarkami, od lewej Jadwiga Fizek (córka Małyjurek), Maria Małyjurek, Teresa Sikora. Istebna – Cieszyn, 1956. Fot. S. Deptuszewski
8. Wywiad w terenie. Koniaków, 1952. Fot. S. Deptuszewski