Leon Wyczółkowski w CH Agora Bytom

Jak Leon Wyczółkowski został grafikiemWe wrześniu zapraszamy na dwie korespondujące ze sobą wystawy poświęcone Leonowi Wyczółkowskiemu. Pierwsza z nich, przygotowana we współpracy Muzeum Górnośląskiego i CH Agora Bytom,  Jak Leon Wyczółkowski został grafikiem, otwarta zostanie 2 września o godz. 18.00 w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom.

Leon Wyczółkowski to jeden z najwybitniejszych artystów w historii sztuki polskiej. Jego prace na stałe trafiły na ekspozycje malarstwa XIX i XX stulecia. Wyczółkowski przez ponad sześćdziesiąt lat nieustannie rozwijał swój artystyczny talent, kreśląc pędzlem i dłutkiem kolejne pejzaże, martwe natury, portrety i własne wizerunki. Malarskie i graficzne wypowiedzi Wyczółkowskiego są niezwykle osobistą refleksją nad własnym życiem – wspomnieniami z lat dzieciństwa, przyjaźniami z lat studenckich, podróżami po zakątkach całej Europy. Aby lepiej zrozumieć twórczość artysty, warto poznać również jego biografię. A taka okazja nadarzy się już wkrótce.

W Galerii na Poziomie CH Agora Bytom na trzydziestu planszach przedstawiona zostanie oś czasu ukazująca życie i twórczość Leona Wyczółkowskiego, urywająca się nagle w 1900 r. (choć sam Wyczółkowski żył do roku 1936). Ta magiczna data w biografii Wyczóła nie oznacza pożegnania z samym artystą. A więc co? Czym, jakimi pracami malarz zaskoczy nas w XX stuleciu? Odpowiedź znajdą Państwo na drugiej wystawie – Wystarczy światło i czerń. Leon Wyczółkowski w Muzeum Górnośląskim.