Pogotowie kulturalne – „Saga królewskiego rodu”

 

Planta i Plebejer to para żubrów, którym udało się przetrwać I wojnę światową i powstania śląskie. Właściwie w Pszczynie przetrwały trzy osobniki, jednak Platon, drugi byk, był okaleczony i niezdolny do rozrodu. Planta, jedyna samica, też nie rokowała na potomstwo – urodzona w 1904 roku, do 1922 była niepłodna. W 1919 wyginął ostatni żubr w Puszczy Białowieskiej, osiem lat później – ostatni na Kaukazie. Wydawało się, że żubry znikną z powierzchni ziemi, jak wiele innych gatunków… Dziś 80% żubrów na świecie nosi w sobie genotyp Planty i Plebejera. W jaki sposób uratowano populację żubrów?  Na niezwykłą „Sagę królewskiego rodu” zapraszamy Was w następnym odcinku „Pogotowia kulturalnego”.

Czym jest pogotowie kulturalne? W ogromnym skrócie – to program, którego celem jest umożliwienie dostępu do kultury osobom z chorobą nowotworową i leczącym się neurologicznie, którzy z przyczyn zdrowotnych, z powodu niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu, nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym na co dzień. A jak działa?

Data premiery: 11 lipca 2020, godz. 10.00  

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.