Pogotowie kulturalne – Co strój Ci powie?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego panna młoda na śląsku szła do ślubu w żółtych koralach, podczas gdy pozostałe panny i mężatki nosiły najczęściej korale czerwone, oraz dlaczego na tak ważną uroczystość wybierała czarną kieckę? W jaki sposób strój pozwalał odróżnić pannę od mężatki i która pani domu ubierała czepiec, a która purpurkę?

Strój, zwłaszcza ludowy, jest formą komunikatu. Komunikuje status społeczny, stan cywilny, stan posiadania, miejsce pochodzenia oraz okazję, na którą jest wkładany. Dziś prezentujemy i objaśniamy znaczenie elementów stroju rozbarskiego zarówno mężczyzn, jak i kobiet: panien i mężatek.

🎥 Film powstał w ramach projektu „Pogotowie kulturalne”, którego celem jest umożliwienie dostępu do kultury osobom z chorobą nowotworową i leczącym się neurologicznie, którzy z przyczyn zdrowotnych, z powodu niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu, nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym na co dzień. Więcej informacji znajdziecie tutaj 🚑
  

Data premiery: 7 listopada 2020, godz. 10.00

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.