Pejzaż kresowych miast i miasteczek w literaturze i fotografii

Źródło: PixabayKresy od czasów staropolskich do dziś fascynują pisarzy, malarzy i fotografów. Literatura przynosi opisy ziem wschodnich Rzeczypospolitej. Bogate dziedzictwo i koloryty lokalne, społeczności żyjące w wielonarodowym tyglu tworzą oryginalną mozaikę grup narodowościowych posługujących się szczególnym kodem kulturowym tworzonym przez wieki.

Na literaturę kresową składają się ów kod z oryginalną poetyką, a także wątki i problemy historyczne. Temat to szeroki. Na listopadowym spotkaniu naszkicuje go Jolanta Zaczkowska, opowie o kilku pisarzach XX wieku i fotografach podejmujących wątek Kresów.

Spotkanie będzie okazją, by spojrzeć na twórczość Stempowskiego i Miłosza, by porozmawiać o esejach Vincenza i nostalgii Konwickiego, Wittlina i Iwaszkiewicza, o twórczości Brunona Schulza oraz jego Drohobyczu. O tęsknocie i miłości do utraconej ziemi, z których narodziły się wielkie powieści i eseje.

Spotkanie towarzyszy wystawie Kresowe miasta i miasteczka. Fotografie Józefa Dańdy, którą do 22 stycznia można zwiedzać w Muzeum Górnośląskim.

Data: 24 listopada 2016 (czwartek), godz. 17.00
Miejsce: gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Prowadzący: Jolanta Zaczkowska
Wstęp wolny