„Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka Mistrza” – oprowadzanie z kuratorem

Wystawa ta to fascynujące prawdziwe archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska! W tej pasjonujące podróży przewodnikiem jest postać prof. Jerzego Szydłowskiego.

W 2017 roku minęło 20 lat od śmierci wybitnego górnośląskiego archeologa prof. Jerzego Szydłowskiego – jedynego jak dotąd profesora archeologii, który urodził się na Górnym Śląsku (w Rudzie Śląskiej) i przez całe życie zajmował się badaniem pradziejów i wczesnego średniowiecza naszego regionu. Wystawa w Muzeum Górnośląskim przypomina tę jakże ważną, nie tylko dla górnośląskiej, archeologii postać.

Profesor Szydłowski przez niemal dwie dekady związany był z Działem Archeologii Muzeum Górnośląskiego, a następnie z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego, gdzie utworzył katedrę archeologii. W 1984 roku objął funkcję kierownika Działu Archeologii w Muzeum Śląskim. Był naukowcem, muzealnikiem, dydaktykiem, autorem ponad 150 publikacji, redaktorem, twórcą ekspozycji muzealnych, społecznikiem, członkiem wielu polskich i zagranicznych stowarzyszeń naukowych, w tym członkiem National Geographic Society. Prowadził badania wykopaliskowe na kilkunastu stanowiskach, między innymi w Bytomiu, Lubomi, Międzyświeciu i Olsztynie koło Częstochowy. Miał świetny kontakt z mediami i z pasją upowszechniał dziedzictwo kulturowe, kładąc nacisk na jego ochronę. Dla wielu pozostaje niedoścignionym mistrzem.

Na ekspozycji pokazane są najciekawsze i najcenniejsze zabytki archeologiczne odkryte przez Jerzego Szydłowskiego oraz dokumenty i zdjęcia archiwalne. Wśród nich znajduje się, stanowiący o ponadregionalnym znaczeniu wystawy, unikatowy, najstarszy w Europie instrument dęty – multanki (fletnia Pana) datowany na 800–550 rok przed naszą erą, znaleziony w tak zwanym grobie szamana. Wykonany został z kości owcy lub kozy. Oprócz niego w grobie natrafiono także na kościany amulet. Najmniejszym i jednym z bardziej urokliwych przedmiotów na wystawie jest ozdoba zwana zawieszką wiaderkowatą sprzed około 1600 lat. Przypomina ona malutkie wiaderko, a sposób jej wykonania dowodzi tego, jak precyzyjne było wówczas rękodzieło. Oglądać można też zaskakujące lokalne skarby średniowiecznego Bytomia. Jak chociażby – jedyny tego typu artefakt z Bytomia – dwunastowieczna żelazna kłódka odkryta na bytomskim Wzgórzu Małgorzatka. Poza tym przedmiotem z górniczą przeszłością miasta związane jest też inne rzadkie znalezisko – kilkusetletnie żelazne narzędzie, żelozko, odnalezione w okolicy zachodniej pierzei Rynku. Poza wieloma cennymi przedmiotami, wykorzystywanych przez naszych praprzodków do pracy lub do ozdoby, na wystawie zaaranżowano, często zupełnie niepozorne, miejsca wykopalisk, w których prezentowane eksponaty zostały odnalezione.

Każde odkrycie ma swoją historię, a każda z nich związana jest z niezwykłym człowiekiem. Dajmy się porwać prawdziwej pasji archeologicznej Jerzego Szydłowskiego! Oprowadzanie jest finalnym wydarzeniem towarzyszącym tej trwającej do 4 marca wystawie.

 

data: 4 marca 2018 (niedziela), godz. 16.00
miejsce: ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Beata Badura
wstęp w cenie biletu na wystawy czasowe

wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej „Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka Mistrza”:

oprowadzania z kuratorem – prowadzi Beata Badura:
21 stycznia, niedziela, godz. 15.00

 

publikacja towarzysząca wystawie czasowej „Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka Mistrza”

więcej o wystawie czasowej „Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka Mistrza”