O ciągłym naprawianiu ojczyzny. Andrzej Frycz Modrzewski – pierwszy polski publicysta

Andrzej Frycz Modrzewski na obrazie Jana Matejki Unia lubelska, fot. Wikimedia CommonsKolejne spotkanie związane z obchodami 500-lecia Reformacji poświęcone będzie postaci jednego z pierwszych teoretyków naprawy Rzeczypospolitej, Andrzeja Frycza Modrzewskiego – pisarza, a raczej publicysty doby renesansu, powiedzielibyśmy dzisiaj.

Naukowcy twierdzą, że jeden z dziadków Modrzewskiego wywodził się ze Śląska i po nim to właśnie pisarz odziedziczył przydomek Fricz. Wychowanek Akademii Krakowskiej uczył się w Wittenberdze, gdzie zetknął się z ideami reformacyjnymi. Przyjął niższe święcenia kapłańskie i pracował w kancelarii prymasa Jana Łaskiego, był również sekretarzem Zygmunta I Starego. Idee reformatorskie zostały w nim zaszczepione na tyle mocno, że nie zrezygnował ze swoich poszukiwań teologicznych, mimo różnych nacisków.

Zarówno jego dzieje, jak i twórczość wymagają przypomnienia. Warto, w naszych dość niespokojnych czasach, spojrzeć na idee Modrzewskiego w kontekście dzisiejszych wydarzeń politycznych oraz podkreślić, że był jednym z pierwszych, który miał sprecyzowaną wizję i w sposób usystematyzowany chciał naprawić Rzeczpospolitą. O tym, czy mu się to udało, na ile to była wizja utopijna i na ile jego poglądy miały wpływ na prywatne życie pisarza, opowie Jolanta Zaczkowska na spotkaniu w środę, 15 marca o godz. 17.00.

Data: 15 marca 2017 (środa), godz. 17.00
Miejsce: ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Prowadzący: Jolanta Zaczkowska
Wstęp wolny