Muzeum pod lupą – „Pejzaże Galerii Malarstwa Polskiego”

Natura od wieków stanowiła niewyczerpane źródło natchnienia, ujawniając swe oblicze w niezliczonej ilości dzieł. W zbiorach Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego, stanowiącej prezentację XIX- i XX-wiecznej sztuki polskiej, znajduje się szereg prac, w których artyści podejmowali zagadnienie pejzażu.

Na przestrzeni 130 lat, dzielących najwcześniejsze tego typu przedstawienie prezentowane w przestrzeni Galerii po najpóźniej powstałe, zasadniczo zmieniły się zarówno forma, jak i styl malowanych krajobrazów. Prezentowany film jest zatem doskonałą okazją do zapoznania się z fascynującą historią polskiego malarstwa pejzażowego.
Film został przetłumaczony na język migowy (PJM)
Zastanawiacie się, czym jest projekt „Muzeum pod lupą”?
W ogromnym skrócie – „Muzeum pod lupą” to projekt, który ma na celu stworzenie i udostępnienie w sieci siedmiu filmów, a dokładniej: miniścieżek zwiedzania wystaw stałych Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Nie ma wątpliwości, iż ta forma zwiedzania ekspozycji jest niezwykle atrakcyjna dla współczesnego odbiorcy. Każdy odcinek stanowi osobną opowieść. Najważniejsze zabytki muzeum zostaną pogrupowane w bloki tematyczne tak, aby mogły przedstawiać  w najciekawszy sposób zagadnienia dotyczące danego odcinka serii. Każdy z prezentowanych eksponatów zostanie osadzony w kontekście kulturowym lub przyrodniczym i zaprezentowany za pomocą ciekawej narracji. Od czerwca do października 2020 roku powstanie siedem ścieżek spacerowych w formie krótkich filmów, które zostaną udostępnione w sieci poprzez stronę internetową oraz portale społecznościowe Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Data premiery: 29 sierpnia 2020, godz. 10.00

Projekt „Muzeum pod lupą” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.