„Kolekcja judaików Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu po kuracji” – podsumowanie przeprowadzonych prac konserwatorskich

Na spotkaniu zostaną przedstawione dotychczas podjęte przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu działania konserwatorskie mające na celu zabezpieczenie liczącego ponad 500 woluminów księgozbioru judaików pochodzącego z dawnego Domu Modlitwy Gminy Żydowskiej w Bytomiu.

W 2017 r., w momencie przekazania daru, stan zachowania wielu pozycji był bardzo zły, a wiele książek posiadało poważne uszkodzenia mechaniczne oraz zniszczenia mikrobiologiczne. Od momentu włączenia do kolekcji księgozbiór został objęty opieką merytoryczną specjalistów, a także sukcesywnie przeprowadzana jest konserwacja jego kolejnych pozycji.

O problemach konserwatorskich z jakimi musieli się zmierzyć bytomscy muzealnicy oraz o przyjętej strategii opieki nad księgozbiorem opowie Katarzyna Waloszek, konserwator MGB. W drugiej części spotkania efekty swojej pracy przedstawi Pani mgr Violetta Bachur, dyplomowany konserwator papieru, która w ramach dwuletniego projektu ministerialnego ,,Kultura Cyfrowa” podjęła się przeprowadzenia konserwacji zachowawczej 216 woluminów.

data: 23 listopada 2019 (sobota), godz. 16.00
miejsce: ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Violetta Bachur i Katarzyna Waloszek
wstęp wolny