„Kapsuła czasu – Historia plakatem pisana”

18 czerwca 1929 roku odbyło się uroczyste – przy udziale przedstawicieli miejskiego establishmentu – wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy gmach Miejskiej Kasy Oszczędności, którego wydzieloną część miały zająć również muzeum miejskie i miejska biblioteka publiczna.

W 2020 roku Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, kontynuujące tradycje przedwojennego Oberschlesisches Landesmuseum, obchodzi 110. rocznicę działalności. Z tej okazji postanowiliśmy wydobyć na światło dzienne kamień węgielny, wmurowany w 1929 roku i zarazem opowiedzieć o historii naszej instytucji. W niszy, za kamieniem węgielnym, umieszczono metalową tubę, w niej zaś kilka niezwykłych drobiazgów, dokumentujących miniony czas.

Co skrywała kapsuła czasu? 110-letnią historię muzeum postanowiliśmy zaprezentować Państwu przez pryzmat tych niecodziennych eksponatów.

Film powstał w ramach projektu „Pogotowie kulturalne”, którego celem jest umożliwienie dostępu do kultury osobom z chorobą nowotworową i leczącym się neurologicznie, którzy z przyczyn zdrowotnych, z powodu niskiej odporności i wielogodzinnych sesji w szpitalu, nie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym na co dzień. 
 
Film „Kapsuła czasu – Historia plakatem pisana”:

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.