Jak to się pisze po naszymu? – spotkanie z cyklu „Śląsk w kontekście”

W ramach czerwcowego spotkania z cyklu „Śląsk w Kontekście” proponujemy zapoznanie się z różnymi formami literackimi pisanymi po śląsku czyli „po naszymu”.

Literatura pisana w całości po śląsku jest zjawiskiem dość nowym, świadczącym o ogromnej potrzebie emancypacji śląskiej tożsamości – w tym wypadku na poziomie języka. Z samym zagadnieniem pisania po śląsku wiąże się dużo ciekawych kwestii, które rozwiniemy podczas spotkania. Interesować nas będzie między innymi trudność, jaka dla autora wiąże się z wyborem języka – gwary, która nie jest językiem literackim, ale żywym, wciąż przeobrażającym się w mowie tworzywem o różnych odmianach. Jaki jest ten dialekt/etnolekt, którym posługują się nasi rodzimi literaci – czy jest językiem ich domu, podwórka, a może raczej opierają się na świeżo skodyfikowanej wersji śląskiej gwary? Jakich trudności nastręcza im pisanie po śląsku? Czy w tym języku, uznawanym za język wiców, berów i bojek można pisać o sprawach uniwersalnych, poważnych, czy o zagadnieniach abstrakcyjnych – takich jak systemy filozoficzne? Wreszcie, dla kogo powstają te dzieła – czy stanowią sprawdzian dla samego autora, oddanie hołdu mowie przodków czy są odpowiedzą na rzeczywiste potrzeby Ślązaków, a może mogą także wyjść poza Śląsk?

Zaproszeni goście:

Rafał Szyma – autor zbioru opowiadań ,,Leanderka. 5 ôsprowek po naszymu” pisanych w całości po śląsku, ale nie wyłącznie o Śląsku. Współczesna, nowoczesna proza testująca możliwości literatury po śląsku.

Marcin Melon – autor kryminałów o komisarzu Hanusiku w całości pisanych po śląsku. Kilkukrotny laureat konkursu na jednoaktówkę po śląsku – drugie miejsce w trzeciej edycji, pierwsze miejsce w 2015 i 2016 roku (edycja piąta i szósta).

 

data: 6 czerwca 2018 (środa), godz. 18.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
goście: Rafał Szyma, Marcin Melon
wstęp wolny