Historia zachowana w listach. Korespondencja wojenna Krystyny i Andrzeja Mystkowskich

Krystyna Mystkowska, fot. ze zbiorów Jana MystkowskiegoOna i On, wojna, trudny czas przetrwania… W zbiorach Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu zachował się zbiór 536 listów i kartek pocztowych – korespondencji prowadzonej w latach 1939–1945 przez rozdzielone wojenną pożogą małżeństwo Mystkowskich. 17 kwietnia o korespondencji Rodziców opowie Jan Mystkowski – operator filmowy i telewizyjny, związany z TVP, a w latach 1981–1991 z NBC News.

Porucznik Andrzej Mystkowski podczas II wojny światowej był jeńcem Stalagu II D Stargard, a także Oflagów II B Arnswalde (Choszczno), II D Gross Born (Borne Sulinowo) i XC Lübeck (Lubeka). Listy stały się jedynym łącznikiem między mężem i żoną, która pozostała w Skierniewicach wraz z nowo narodzonym synkiem – Andrzejkiem. Była sanitariuszką, tłumaczką, „mateczką wojenną”, wreszcie organizatorką pomocy dla jeńców wojennych, w szczególności powstańców warszawskich przechodzących przez Dulag 142 Skierniewice.

Miłość, tęsknota oraz nieustanna troska o los najbliższych i swój własny, wreszcie życie codzienne w wojennej rzeczywistości – korespondencja Państwa Mystkowskich to unikatowy i ponadczasowy dokument tamtych czasów.

Jan Mystkowski, który będzie gościem spotkania, jest autorem zdjęć do licznych reportaży telewizyjnych z terenów objętych działaniami wojennymi (Bliski Wschód, Afganistan, Irak, Czeczenia czy Kosowo). Od lat angażuje się w działania Fundacji na Rzecz Budowy Pomnika „Misia Wojtka” w Sopocie.

Spotkanie stanowi finisaż wystawy Obozy jenieckie Teschen w latach II wojny światowej.

Data: 17 kwietnia 2016 (niedziela), godz. 12.00
Miejsce: gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Prowadzący: dr Joanna Lusek
Wstęp wolny

Na zdjęciu: Krystyna Mystkowska czytająca list, fot. ze zbiorów prywatnych Jana Mystkowskiego