Czekoladowy ród Wedlów

Rodzina Wedlów pochodziła z Turyngii. W 1845 r. z Berlina do Warszawy przyjechał Karol Ernest Wedel, który w 1851 r. założył w wytwórnię czekolady. Pomysł chwycił, Wedel stał się znaną marką. Dość powiedzieć, że założyciel rodu praktykę cukierniczą odbył w Paryżu, Londynie i Berlinie – i tak rozpoczęły się dzieje czekoladowego rodu.
Zapraszamy na spotkanie o słodkich i gorzkich latach firmy i jego kolejnych właścicieli. Po Karolu Erneście firmę objął syn – Emil Albert Wedel (1841-1919), potem wnuk – Jan Józef Wedel (1874–1960). Byli to znakomicie wykształceni cukiernicy i przemysłowcy. Ze zmysłem marketingowym i talentem do interesów. Zatrudniali najlepszych, wśród nich była Zofia Stryjeńska – projektowała przepiękne ilustracje na blaszane i papierowe opakowania słodkości. Dziś te projekty osiągają niebotyczne ceny na aukcjach.
Oczywiście opowiemy o Torciku Wedla, Ptasim Mleczku i innych słodkościach, o problemach z podróbkami i osiągnięciach marketingowych, które zostały przerwane wybuchem II Wojny światowej, a potem o dziejach upaństwowionej firmy w komunistycznej Polsce, wreszcie o krótkich, współczesnych losach słodkiej firmy.

Data: 5 lipca 2017 (środa), godz. 17.00
Miejsce: ul. Korfantego 34, Sala Kolumnowa
Prowadzący: Jolanta Zaczkowska
Wstęp wolny