„Archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska. Profesor Jerzy Szydłowski – sylwetka Mistrza” – Oprowadzanie z kuratorem

Wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu to prawdziwe archeologiczne odkrywanie Górnego Śląska!

W tej pasjonującej podróży przewodnikiem będzie postać Jerzego Szydłowskiego, wybitnego badacza i twórcy katedry archeologii na Uniwersytecie Śląskim a także członka National Geographic Society. Odnajdziemy tutaj najcenniejsze spośród jego znalezisk. Wśród nich znajdą się tajemnicze artefakty, których zastosowanie wciąż budzi ciekawość archeologów. O ponadregionalnym znaczeniu wystawy świadczy np. unikatowy, najstarszy w Europie instrument dęty – multanki (fletnia Pana) datowany na 800-550 r. p.n.e., znaleziony w tzw. grobie szamana.  Wykonany został z kości owcy lub kozy. Oprócz  niego w grobie natrafiono także na kościany amulet.

Najmniejszym i najbardziej urokliwym z przedmiotów na wystawie jest ozdoba, zwana zawieszką wiaderkowatą sprzed około 1 600 lat. Przypomina ona malutkie wiaderko. Sposób jej wykonania dowodzi, że ówczesne rękodzieło było bardzo precyzyjnie wykonane.

Bytom, średniowieczne miasto kryje w ziemi zaskakujące skarby! Z bytomskiego wzgórza Małgorzatka datowanego na wiek X pochodzi XII-wieczna żelazna kłódka, odkryta przez Jerzego Szydłowskiego w trakcie prowadzonego nadzoru archeologicznego, jedyny tego typu artefakt z Bytomia. Oprócz niej, z górniczą przeszłością miasta związane jest rzadkie znalezisko – kilkusetletnie żelazne narzędzie – żelozko, odnalezione w okolicy zachodniej pierzei rynku.

Nie wszystko, srebro co się świeci! – przekonali się o tym badacze żelaznej ostrogi sprzed 1400 lat. Ten niezwykły eksponat należący do jeźdźca sprzed wieków został odnaleziony na wczesnośredniowiecznym grodzisku. Archeolodzy byli przekonani, że ostroga jest posrebrzana, po czym badania wykazały, że w istocie pokryta została jedynie mniej szlachetną… cyną. Czy wygląda na srebro? Musicie to zobaczyć!

Oprócz wielu cennych przedmiotów, służących naszym praprzodkom do pracy lub dla ozdoby przedstawione zostaną zaaranżowane miejsca wykopalisk, często zupełnie niepozorne, w których zostały one odnalezione.

Każde odkrycie ma swoją historię, każda z nich związana jest z niezwykłym człowiekiem. Dajmy się porwać prawdziwej pasji archeologicznej z Jerzym Szydłowskim!

 

data: 21 stycznia 2018 (niedziela), godz. 15.00
miejsce: ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Beata Badura
wstęp z biletem na wystawy czasowe