Badania etnograficzne i zbiórka pamiątek w Goleszowie

Dział Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prowadzi w gminie Goleszów badania terenowe. Odbywały się one od lipca do września 2017 roku. Stanowią powrót do wywiadów etnograficznych z przełomu lat 50. i 60. minionego wieku na terenie gminy. W kręgu zainteresowań leży obrzędowość rodzinna, w szczególności obrzędy związane z chrztem i pogrzebem.

Od lipca do września przeprowadzono wywiady z mieszkańcami gminy. Ankieterki odwiedziły też regionalnych animatorów kultury: Zofię Fober ze Stowarzyszenia Miłośników Dzięgielowa, Irenę Klimczak, założycielkę zespołu Czantoria, Pawła Stanieczka, pomysłodawcę i opiekuna Izby Oświęcimskiej oraz Lidię Lankosz. Zawitały również do Izby Regionalnej Jury Gajdzicy w Cisownicy i do Zamku w Dzięgielowie. W nawiązaniu kontaktu z lokalną społecznością ankieterki wsparli Pani Jolanta Warsińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z Goleszowa, i Pan Tomasz Lenkiewicz, pracownik Urzędu Gminy Goleszów. Bogaty materiał – 64 godziny (albo 3840 minut) rozmów – po zarchiwizowaniu posłuży do przygotowania wystaw i publikacji Muzeum.

Chcących podzielić się z nami swoją historią zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie (ul. Cieszyńska 25), w godz. 11.00–17.00. Poszukujemy przedmiotów związanych z życiem codziennym (do lat 80. XX wieku), rolnictwem, rzemiosłem, twórczością ludową, a także elementów wyposażenia wnętrz, sprzętów gospodarstwa domowego oraz pamiątek rodzinnych, na przykład archiwalnych zdjęć z chrztów, wesel i komunii/konfirmacji. Zebrane przedmioty i fotografie zostaną przekazane do archiwum Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Z góry serdecznie dziękujemy naszym ofiarodawcom.