Poznajcie fascynujący świat przyrody z naszą książeczką edukacyjną!

MG_5354

Otwarcie trzeciej części stałej ekspozycji Muzeum Górnośląskiego pt. Przyroda Górnego Śląska to dobra okazja, by zaprezentować rodzinny przewodnik po ekspozycji W świecie przyrody. Wspaniale ilustrowany, napisany prostym, zrozumiałym językiem, pełen zagadek, wyjaśnia tematy podejmowane na wystawie, przełamuje przyrodnicze stereotypy i pozwala na utrwalenie wiedzy.

Przewodnikiem po książeczce (a co za tym idzie, także po ekspozycji) jest chomik Dreptak – europejski gryzoń i szkodnik, który wyjątkowo przybrał bardzo łagodne oblicze. Przedstawia czytelnikom mieszkańców pól, łąk, lasów, wód i mokradeł, tłumacząc m.in., czym są parkoty, które zwierzęta „widzą dźwiękami”, czym różni się pole od ugoru i łąki, gdzie znajduje się najstarszy na świecie świerk, który ssak jest mistrzem kamuflażu albo które zwierzęta „zakochują się” zimą.

Czytelnicy mogą sprawdzić, jak dobrze znają symbolikę przypisywaną konkretnym gatunkom, dowiedzą się, czym jest ekosystem i dlaczego w świecie przyrody ważne jest zachowanie równowagi. Nauczą się odróżniać zwierzęce tropy, a także liście i owoce drzew występujących na Śląsku.

Autorką tekstów zawartych w książeczce jest Zuzanna Orzeł, ilustracje wykonała Monika Źródłowska. Publikację w cenie 5 zł można nabyć w kasach oraz w sklepie internetowym Muzeum Górnośląskiego.