Styczniowe atrakcje w Muzeum Górnośląskim

mg_4352W pierwszych tygodniach nowego roku warto nas odwiedzić z wielu powodów. Przygotowaliśmy bogaty program wydarzeń, w którym znalazło się 12 nietuzinkowych warsztatów dla dzieci, warsztaty dla dorosłych, 2 oprowadzania kuratorskie po wystawach, 8 spotkań, a także projekcja filmu i otwarcie ostatniego pokazu Pięciopak kultury – wystawy-zagadki złożonej wyłącznie z 5 eksponatów, naprowadzających na pewne hasło. Może właśnie Wam uda się je odgadnąć!

W czasie pierwszych styczniowych warsztatów (7 stycznia) dzieci dowiedzą się, jak początek roku obchodzili nasi przodkowie, kogo można było spotkać w grupach kolędniczych i jak na Górnym Śląsku umilano sobie okres zimy. W połowie miesiąca rozpoczną się Muzealne hity, czyli ferie w muzeum – zajęcia, które w edukacyjnym repertuarze Muzeum Górnośląskiego biją rekordy popularności.

Dzieci dowiedzą się m.in., jak stroiły się nasze prababcie (Prababcia modna), jakich drapieżników można spotkać w okolicy, ile lat ma Sfinks (Odkrywamy Egipt) oraz co piszczy w trawie (Tropiciele natury). Uczestnicy zajęć odkryją w sobie naukowców i artystów, malując i układając bajecznie kolorowe mozaiki. Część z zaplanowanych na ferie zajęć kierowana jest do dzieci z opiekunami (Malowanie światłem i cieniem oraz Potworzaki).

Z myślą o młodzieży i dorosłych zaplanowane zostały spotkania z wyjątkowymi gośćmi – z fotoreporterem Arkadiuszem Golą (Książka fotograficzna od A do Z, 11 stycznia), z krytykiem sztuki i znawcą kultury niezależnej XX wieku Jerzym Brukwickim (Martwe natury z życiem w tle, 18 stycznia), z dziennikarzem Jerzym Ciurlokiem (Jedno społeczeństwo, wiele języków. Śląska literatura w przekroju, 10 stycznia), z Jackiem Mastalerzem z Muzeum Historii Katowic (12 stycznia), a także z Markiem Panusiem i Krzysztofem Stręciochem – autorami filmu Żydzi tarnogórscy. Historia i Pamięć.

To właśnie do Muzeum Górnośląskie warto się udać, jeśli interesują Państwa symbole w sztuce, losy znanych pisarzy i ich kobiet oraz kwestie śląskiej tożsamości.

W styczniu poza wystawami stałymi w Muzeum Górnośląskim można zwiedzać ekspozycje: Kresowe miasta i miasteczka. Fotografie Józefa Dańdy, Ślonsko betlyjka, W istocie rzeczy. Aldona Mickiewicz oraz od 12 stycznia – ostatnią odsłonę Pięciopaku kultury.

A już 2 lutego o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż intrygującej wystawy Rekonstrukcje przeszłości. Ślązacy pod Grunwaldem. Szczegóły wkrótce. Zapraszamy!