1000 koni dla Kossaka!

J. Kossak, Nauka polowania z sokołemW związku z zakupem nowego dzieła Juliusza Kossaka do kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i premierowym pokazem szkicu pragniemy zaprosić Was do udziału w niezwykłej akcji społecznej. Pomóżcie nam zgromadzić 1000 wizerunków koni – rysunków namalowanych przez miłośników tych pięknych zwierząt. Do przygotowania portretów koni inspirowanych twórczością Juliusza Kossaka zachęcamy wszystkich niezależnie od wieku i umiejętności. Na Wasze prace czekamy od wtorku 7 czerwca do niedzieli 26 czerwca.

Juliusz Kossak zajmuje w historii sztuki ważne miejsce. Krytycy uznają go za jednego z najznakomitszych polskich akwarelistów, publiczność ceni za talent portretowania koni, tradycji szlacheckiej i kresowych krajobrazów. Jego obrazy ukazują bitwy, polowania, stepy, a przede wszystkim konie – symbole wolności, sarmackiej duszy, natchnienia i pozytywnej energii. Juliusz Kossak potrafił oddać z wielkim znawstwem ruchy tych zwierząt, ich budowę, charakter, wiek. Spróbujcie i Wy! Nie zależy nam na perfekcyjnej technice. Patrząc na obrazek, chcemy wiedzieć, że tak jak Juliusz Kossak kochacie konie. Każdy koń jest wspaniały: stary czy młody, garbaty czy dumnie wyprostowany, malowany tradycyjnie czy składany z figur geometrycznych. Prace namalowane przez uczestników akcji zostaną zaprezentowane na wystawie poprojektowej.

Regulamin akcji 1000 koni dla Kossaka!

1. Namaluj wizerunek konia inspirowany obrazami Juliusza Kossaka, w dowolnej technice i formacie. Mile widziane są prace zbiorowe (rodzinne, klasowe, przygotowane przez grupy pracowników). Prace można wykonać w przestrzeni Muzeum, przed eksponowanymi dziełami Juliusza Kossaka – w tym wypadku dozwolone są jedynie techniki suche (kredki, ołówki, węgiel, sangwina etc.). Prace powinny być podpisane na odwrocie (prosimy o podanie przynajmniej imienia i wieku malującego).
2. Prześlij lub przynieś prace do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu do Działu Edukacji lub do kasy wystawowej.
3. Prace przyjmowane są w okresie ekspozycji szkicu i akwareli Nauka polowania z sokołem w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (7–19 czerwca 2016 roku) oraz przez tydzień po zakończeniu prezentacji (do 26 czerwca br.).
4. Uczestnicy akcji wyrażają zgodę na prezentacje prac na wystawie poprojektowej oraz we wszelkich materiałach promujących akcję. Wizerunki koni przechodzą na własność Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Prowadzący akcję: Anna Rak, Magdalena Pospieszałowska, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Na zdjęciu: Juliusz Kossak, Nauka polowania z sokołem, 1882, akwarela, papier, obraz ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego