Od 26 kwietnia zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Zwierzęta przeklęte. Wąż”

Inwazja węży! Od 26 kwietnia zapraszamy na wyjątkową wystawę interdyscyplinarną „Zwierzęta przeklęte. Wąż”.

To druga odsłona cyklicznej ekspozycji ukazującej zwierzęta, które od wieków wzbudzały u ludzi strach, przerażenie, uczucie odrazy, a jednocześnie fascynowały człowieka wyglądem, niezwykłymi zwyczajami, sprytem, siłą czy sposobem zabijania. Po sukcesie wystawy „Zwierzęta przeklęte. Wilk” (listopad 2019–marzec 2020) tematem tegorocznej ekspozycji uczyniliśmy węża.

Wąż jako zwierzę od zawsze ekscytował człowieka. Jego charakterystyczny wygląd, sposób poruszania się, jadowitość niektórych gatunków, a także sposób, w jaki poluje – nie tylko intryguje i wywołuje skrajne emocje, ale też jest motywem wykorzystywanym w literaturze, malarstwie, ikonografii, czy popkulturze. Wijący się gad to jeden z najbardziej charakterystycznych i najpopularniejszych symboli w kulturach świata, wywołujący zarówno pozytywne, jak i negatywne skojarzenia.

Na ekspozycji zobaczymy modele wszystkich węży występujących w Polsce, ich typów uzębienia, dermoplasty mamby czarnej i żmii nosorogiej czy szkielet węża dusiciela. Poznamy różne wizerunki i symbolikę tych zwierząt w tradycjach ludowych, medycynie i farmacji, w dziełach sztuki, literaturze i religii, a także w zabytkach archeologicznych.

czas trwania: 26 kwietnia – 31 grudnia 2024
miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kuratorzy: dr Roland Dobosz, Adam Larysz
współkuratorzy: Beata Badura, Agnieszka Bartków, dr Joanna Lusek, dr Daria Misiak
wstęp: w cenie biletu na wystawę specjalną

Obrazek przedstawia czarną mambę – śmiertelnie groźnego węża.