Wystawa „Górnośląskie kroszonki 2024” otwarta!

194 jajka, 46 zestawów, 41 uczestników, 11 debiutantów, 34. edycja konkursu – to najważniejsze liczby wystawy „Górnośląskie kroszonki 2024”, którą jak co roku poprzedził konkurs dla kroszonkarzy. Na ekspozycji można podziwiać ozdobne jajka wykonane techniką rytowniczą, malowane woskiem, wytrawiane kwasem, owinięte rdzeniem sitowia, ozdobione kolorowymi nićmi i… guzikami. Jak co roku uczestnicy konkursu zaskoczyli jury, a efekty ich prac można podziwiać od 17 marca do 30 kwietnia 2024 r.  Kroszonkarze biorący udział w konkursie dali popis swoich umiejętności prezentując fikuśne wzory na wielkanocnych jajkach. Gabloty ekspozycyjne mienią się kolorami i deseniami. Uroczystość wręczenia nagród z udziałem Haliny Biedy – Senator RP, Marka Wójcika – Wojewody Śląskiego, Jacka Brzezinki – Członka Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Mariusza Wołosza – Prezydenta Bytomia odbyła się w sobotę 16 marca. Arcydzieła kroszonkarskie XXXIV edycji konkursu można podziwiać od 17 marca do 30 kwietnia br. Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia. Wystawa czasowa „Górnośląskie kroszonki 2024” została zorganizowana przy udziale gminy Bytom.

Na wystawie „Górnośląskie kroszonki 2024” prezentowane są pisanki wykonane w czterech kategoriach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi technikami, a także nowatorskimi zdobieniami. Jak zwykle wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który odbył się już po raz 34! W tym roku zgłoszono 46 zestawów prac (196 kroszonek), które cieszą oczy zwiedzających ekspozycję. Na uwagę zasługuje fakt, że w tej edycji w szranki stanęły prace 11. debiutantów. Zaskoczyła nas ilość debiutów na bardzo wysokim poziomie. Prace dwóch osób zajęły pierwsze miejsca – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kuratorka wystawy.

Patroni honorowi: Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wojewoda Śląski Marek Wójcik, Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, Senator RP Halina Bieda, Arcybiskup metropolita katowicki Adrian Galbas, Biskup gliwicki Sławomir Oder

Partnerzy: Koleje Śląskie, Park Śląski, Liga Kobiet Nieobojętnych, Piekarnia-Cukiernia Kwapisz

Patroni medialni: TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni, Gość Niedzielny, Radio eM, Radio Piekary, Życie Bytomskie oraz portal naszemiasto.pl

Wystawa „Górnośląskie kroszonki 2024” została zorganizowana przy wsparciu gminy Bytom.

czas trwania: 17 marca – 30 kwietnia 2024
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową