❗UWAGA❗ Oprowadzanie po wystawie „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata” zostało odwołane

Uwaga! Oprowadzanie po wystawie czasowej „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata”, które miało odbyć się 21 stycznia, zostało odwołane. Za utrudnienia przepraszamy.

***

Do 2 lutego 2024 r. w naszym muzeum możecie podziwiać szopki z różnych zakątków świata wykonane z rozmaitych materiałów i o różnych fakturach. Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów są szopki w puzderku od pierścionka, w łupinie orzecha czy tykwie. Z kolei zachwycające figury świętych zostały wykonane ze sznurka, porcelany, ceramiki i najróżniejszych gatunków drewna (w tym z egzotycznej jakarandy).
Na ekspozycji zgromadzono blisko 60 obiektów z urzekającymi scenami narodzenia Jezusa wykonanymi z witrażu, bambusa, gipsu, a nawet popularnych klocków. Zwraca uwagę także szopka, w której Święta Rodzina znajduje się w podziemiach… kopalni. Trudno przejść obojętnie obok szopek z Japonii, Brazylii i różnych zakątków Afryki. Ciekawym eksponatem jest ponadto klamra do damskiego paska również z motywami bożonarodzeniowymi.
Na tegorocznej wystawie zestawiamy szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej oraz kolekcjonerów prywatnych.