Wystawa „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata” otwarta!

Wystawa „Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata” otwarta! Od 15 grudnia 2023 r. do 2 lutego 2024 r. można podziwiać szopki z różnych zakątków świata wykonane z rozmaitych materiałów i o różnych fakturach. Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów są szopki w puzderku od pierścionka, w łupinie orzecha czy tykwie. Z kolei zachwycające figury świętych zostały wykonane ze sznurka, porcelany, ceramiki i najróżniejszych gatunków drewna (w tym z egzotycznej jakarandy). Na ekspozycji zgromadzono blisko 60 obiektów z urzekającymi scenami narodzenia Jezusa wykonanymi z witrażu, bambusa, gipsu, a nawet popularnych klocków. Zwraca uwagę także szopka, w której Święta Rodzina znajduje się w podziemiach… kopalni. Trudno przejść obojętnie obok szopek z Japonii, Brazylii i różnych zakątków Afryki. Ciekawym eksponatem jest ponadto klamra do damskiego paska również z motywami bożonarodzeniowymi.

Celem wystawy jest pokazanie różnic w stylu, kształcie i rozmiarze szopek oraz w materiałach użytych do zobrazowania przyjścia Jezusa na świat. Część obiektów wykonano z surowca charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej (mahoń, bambus, liście bananowca, drewno jakarandy), inne – z materiałów powszechnych w wielu regionach świata (porcelana, glina, gips, papier), a kilka powstało pod wpływem mody, zapotrzebowania kupujących bądź też trendów konkursowych – stworzono je z szyszek, klocków Lego czy plastiku. Każda z blisko 60 szopek, wykonanych od końca XIX wieku do czasów współczesnych, jest z innego materiału.

Na tegorocznej wystawie zestawiamy szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu z szopkami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej oraz kolekcjonerów prywatnych. Zapraszamy!

czas trwania: 15 grudnia 2023 – 2 lutego 2024
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową

fot. Klara Puzoń i Witalis Szołtys