🏆 Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego – rozstrzygnięcie konkursu

„Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”
Rozstrzygniecie konkursu

Gęsie Pióra 2023 – nagrody główne w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego” organizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu – przyznane! Statuetki ufundowane przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza pojadą tym razem do Lublina i Siedlec – stamtąd bowiem pochodzą młodzi ludzie, którzy najlepiej opisali obraz Stanisława Kamockiego „Z mojego pokoju” znajdujący się w kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Na tegoroczną edycję konkursu nadesłano aż 151 prac z całej Polski. Były to bardzo obszerne, wielopłaszczyznowe analizy konkursowego obrazu, oceniane w dwóch kategoriach: formalnej i literackiej. Jury, w skład którego wchodziła Iwona Mohl – dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, dr hab. Anna Gomóła – profesor Uniwersytetu Śląskiego, dr Anna Matuszewska-Zator – główny specjalista ds. wydawnictw i koordynator wydawnictw Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, oraz Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, podkreśla wysoki poziom obecnej edycji.

Miłym zaskoczeniem w tym roku była duża różnorodność form literackich i pomysłów na opisanie wytypowanego dzieła. Tym razem pojawiło się wiele interesujących wypowiedzi lirycznych – stąd wśród nagrodzonych prac mamy aż dwa wiersze inspirowane obrazem Stanisława Kamockiego. Co istotne, ich autorom świetnie udało się uchwycić atmosferę obrazu i zamieścić w tak krótkiej formie nawiązania do całej twórczości malarza.

Drugim pozytywnym zaskoczeniem tegorocznej edycji był poziom prac ocenianych w kategorii formalnej. Opis wszystkich elementów budujących obraz wymaga od nas ogromnych kompetencji i wrażliwości. Kolor, kompozycja, światło, techniki malarskie to zagadnienia związane w dużej mierze ze zmysłami i ich analizowanie wymaga od piszącego licznych ćwiczeń i uwrażliwienia na wiele detali. Tym bardziej cieszą prace prezentujące tak wnikliwe analizy dzieła.

„Dzięki tym pracom obrazy z bytomskiej galerii dostają niejako drugie życie: zaczynają funkcjonować w świadomości młodego pokolenia. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zaszczepić zainteresowanie naszym dziedzictwem kulturowym oraz zapewnić trwałość i świadomość tradycji” – mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

„Upowszechnianie wśród szkół i młodzieży z całej Polski zbiorów bytomskiego muzeum to świetna promocja miasta. W taki sposób pragniemy zachęcać młodych ludzi do odwiedzenia i poznawania Bytomia” – dodaje prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Co roku najlepsze opisy konkursowego obrazu prezentowane są w publikacji pokonkursowej dostępnej w dwóch wersjach: papierowej i elektronicznej.

Werdykt XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego
„Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”

Jury w składzie:

Iwona Mohl – przewodnicząca jury, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,

dr hab. Anna Gomóła, prof. UŚ – Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego,

Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,

dr Anna Matuszewska-Zator – główny specjalista ds. wydawnictw i koordynator wydawnictw Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,

po przeczytaniu 151 prac zdecydowało przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Kategoria literacka:

I nagroda – Gęsie Pióro – Dominika Gastołek z II Liceum Ogólnokształcącego im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach,

II nagroda ex aequo – Julia Bąk z Polsko-Francuskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej „La Fontaine” w Warszawie,

II nagroda ex aequo – Błażej Wujcik ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Michała Elwiro Andriollego w Otwocku,

I wyróżnienie – Hanna Kobacka z I Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Radomiu,

II wyróżnienie – Krzysztof Król z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach.

Kategoria formalna:

I nagroda – Gęsie Pióro – Bruno Okrutny z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie,

II nagroda – Zofia Woźniczka z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach,

III nagroda – Zofia Tracz z Zespołu Szkół w Wolbromiu,

Wyróżnienie – Zuzanna Staszel z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Gliwicach.

Jurorzy i organizatorzy konkursu pragną pogratulować laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu. Składamy również podziękowania nauczycielom, którzy zachęcili młodzież do odkrywania tajemnic ukrytych w obrazie.