Już 20 kwietnia zapraszamy na wykład „Żydowskie dziedzictwo w przemyśle. Raciborska manufaktura fajansu Salomona Barucha”!

Żydzi na początku osiedlania się na Górnym Śląsku zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem, lecz dzięki m.in. przemianom polityczno-społeczno-prawnym spektrum wykonywanych przez nich zawodów zaczęło się rozszerzać.

Z początkiem XIX wieku Żydzi na Górnym Śląsku obejmowali stanowiska urzędnicze, zasiadali w zarządach banków, kopalń, hut, a z czasem zakładali i stawali się właścicielami manufaktur czy fabryk. Wielu z nich było pionierami licznych gałęzi przemysłu. Wykazywali się oni przedsiębiorczością i kreatywnością, a efektem włączenia ich w gospodarcze życie regionu jest znaczna część śląskiego dziedzictwa przemysłowego.

W zbiorach naszego Muzeum znajduje się kolekcja wyrobów fajansowych pochodzących ze śląskich manufaktur m.in. z Raciborza, której właścicielem od 1803 roku był kupiec Salomon Baruch. Przykłady wyrobów świadczące o poziomie raciborskiej manufaktury zaprezentowane zostaną podczas spotkania wraz z komentarzem historyka sztuki – dyrektor MGB Iwony Mohl.

Podczas wykładu przybliżymy także sylwetkę gliwiczanina żydowskiego pochodzenia – Oskara Troplowitza. Był on twórcą znanych nam do dzisiaj produktów, m.in. kremu Nivea, taśmy klejącej Tesa film, pomadki Labello czy pasty do zębów Pebeco. Oprócz tego wyróżnił się on przełomowym – jak na tamte czasy – podejściem do zarządzania pracownikami: gwarantował odpowiednie warunki socjalne, wprowadził darmowe obiady, pokój dla pracownic-matek karmiących piersią, płatne urlopy, fundację emerytalną oraz skrócił czas pracy do 48 godzin tygodniowo. Więcej na temat jego biografii opowie dr Anna Domagała. Serdecznie zapraszamy!

kiedy? 20 kwietnia 2023 (czwartek), godz. 12.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
prowadzą? Iwona Mohl (MGB), Magdalena Pospieszałowska (MGB) i dr Anna Domagała (TSKŻ)
wstęp? obowiązują zapisy w Dziale Edukacji, 2 zł

Obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127