Kącik średniowieczny

Dzień jak co dzień – edycja: średniowiecze

Czym nasi dalecy przodkowie zajmowali się na co dzień? Czy ich życie przypominało nasze? Czy mieli jakieś rozrywki? W czasie zajęć w tajniki życia w średniowiecznym grodzie wprowadzi nas prawdziwa dama dworu! Oprócz teorii będzie też miejsce na pracę twórczą: uczestnicy wcielą się w reporterów, którzy stworzą XIV-wieczne wydanie wiadomości z wykorzystaniem zdobytej podczas zajęć wiedzy.

Lekcja dostępna jest w czterech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe.

 

Jak to było zrobione?

Czy wiecie przez kogo i w jaki sposób wykonane są przedmioty, których codziennie używamy? Czy wytwarzane są ręcznie czy przy pomocy jakichś narzędzi lub urządzeń? A w jaki sposób takie przedmioty wytwarzano w średniowieczu, co trzeba było zrobić żeby móc je wykonywać i czy wszystkie były dostępne dla każdego, dowiecie się w trakcie zajęć.

Zajęcia są możliwe do zrealizowania w dwóch formach: lekcji i warsztatów.

W formie warsztatowej zostaną one uzupełnione zadaniem praktycznym: uczestnicy będą mieć możliwość wykonania średniowiecznych sznurków – niezbędnego elementu odzieży zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Lekcja dostępna jest w czterech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 4-6, klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe.

Jak zostać dworzaninem/damą dworu?

Zajęcia przeniosą uczestników na średniowieczny dwór. Dowiedzą się oni jakie panowały tam obyczaje, jakie wartości motywowały życie dworskie, czym się tam zajmowano, a nawet na jakie rozrywki można było liczyć. Podczas zajęć uczestnicy nie tylko poznają teorię, ale również praktykę: będą mieli okazję nauczyć się prostego tańca, który przeniesie ich na średniowieczny bal.

Lekcja dostępna jest w czterech wariantach dostosowanych poziomem do wieku i kompetencji grup odbiorców: klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe.