Uwaga na dziedzictwo! Zapraszamy na wykład i oprowadzanie po wystawie „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”

Projekt „Uwaga na dziedzictwo!” to najnowsza inicjatywa Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu realizowana we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów. W ramach działań projektowych zapraszamy nauczycieli, uczniów oraz wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniem dziedzictwa żydowskiego w Polsce, szczególnie na Górnym Śląsku, do wzięcia udziału w serii spotkań organizowanych wokół wystawy „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”.

Obszary, które staną się przedmiotem zarówno refleksji, jak i aktywności twórczej, wybrane zostały przede wszystkim w wyniku namysłu nad artefaktami znajdującymi się w kolekcji muzeum i obejmują dziedziny, takie jak: sztuka, teatr, historia (w tym historia regionu), literatura, muzyka etc. Celem było wybranie eksponatów umożliwiających poprowadzenie opowieści o osobach, których działanie – niezwykle ważne dla wybranych dziedzin – umieszczone w kontekście (społecznym, kulturowym, polityczno-historycznym) stanie się punktem wyjścia do rozmowy o wspólnym dziedzictwie oraz zjawiskach kulturowych, które je ukształtowały.

Ponadto każde spotkanie skoncentrowane będzie wokół osi biegnącej od lokalnego do globalnego. Pozwoli to na głębsze zrozumienie specyfiki Górnego Śląska jako miejsca, w którym rozmowa o wspólnym dziedzictwie łączy wątki zarówno polsko-żydowskie, jak i niemiecko-żydowskie, co stanowi o oryginalności tego regionu wraz z jego historią.

kiedy? 3 lutego 2023 (piątek), godz. 12.00
gdzie? ul. W. Korfantego 34
kto prowadzi? dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) i dr Anna Domogała (Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce o. Gliwice)
wstęp? w cenie biletu na wystawę czasową