Wystawa „Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum” dobiega końca. Zapraszamy do 30 grudnia

Nasza przyrodnicza wystawa „Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum” dobiega końca! Będzie można ją oglądać tylko do 30 grudnia 2023 roku. Ekspozycja jest pasjonującą podróżą w czasie: od genezy i początków muzealnictwa bytomskiego do XXI wieku. W salach wystawienniczych można zobaczyć gatunki egzotycznych zwierząt, takich jak struś afrykański czy foka brodata. Nie brakuje przedstawicieli gatunków rodzimych, wśród których znajduje się puchacz, wilk i lis. Na wystawie prezentowane są szczególnie cenne i efektowne eksponaty, zarówno te, które były udostępniane na naszych wystawach przyrodniczych w przeszłości, jak również te, które pojawią się w naszych przestrzeniach wystawienniczych w przyszłości.

Muzealnictwo przyrodnicze ewoluowało na przestrzeni wieków i to właśnie staramy się pokazać na wystawie. Można na niej podziwiać sprzęty naukowe, które służyły przyrodnikom i muzealnikom  100 lat temu. Odtworzyliśmy m.in. gabinet muzealnika górnośląskiego z początków istnienia bytomskiego muzeum. Pokazujemy także współczesne metody prowadzenia badań terenowych, nie zapominając o najnowocześniejszych kierunkach w rozwoju Muzeum Górnośląskiego z bankiem DNA włącznie.

Ukazując współczesną strategię rozwoju muzealnictwa, wystawa odwołuje się do czterech filarów misji, zdefiniowanych już w czasach Biblioteki Aleksandryjskiej w III wieku p.n.e. pozostających aktualnymi do dzisiaj. Są nimi: gromadzenie, zabezpieczanie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. 

Zwiedzając wystawę, widzowie zapoznają się  z tzw. nauką obywatelską – „citizen sciences” – oraz dowiedzą się, jaka jest nasza rola w propagowaniu tej formy działalności poprzez rozwijanie stowarzyszeń społecznych, takich jak: Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Śląskie Towarzystwo Entomologiczne i Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Muzeum Górnośląskie jest wyjątkową pod tym względem instytucją nie tylko w kraju, lecz również na świecie. Ekspozycja prezentuje zrealizowane z naszymi partnerami projekty badawcze i proekologiczne, m.in. wyprawy naukowe do Turcji i Kirgizji oraz badania fauny w regionie, na obszarach szczególnie cennych przyrodniczo.

czas trwania: do 30 grudnia 2023
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34
kuratorzy: dr Roland Dobosz i dr Waldemar Żyła