Astrid Lindgren – wojna w dziennikach pisarki. Zapraszamy na wykład już 30 listopada!

Listopadowe spotkanie poświęcone będzie Astrid Lindgren, która, zanim została gwiazdą literatury dziecięcej na całym świecie, autorką serii o Pippi, „Dzieci z Bullerbyn”, „Braci Lwie Serce”, „Ronji, córki zbójnika” i wielu, wielu innych znanych nam książek, prowadziła prywatny dziennik działań wojennych w latach 1939–1945. W dzienniku tym odnajdujemy informacje m.in. o wybuchu wojny w Polsce – zresztą sytuację naszego kraju pisarka śledziła równie intensywnie jak wieści z frontu dotyczące wojny zimowej w Finlandii – czy ogólnie o sytuacji politycznej w Europie. Sporo miejsca poświęciła też wydarzeniom dyplomatycznym, zostawiając w zapiskach mapy i wycinki z gazet. Jednym słowem – Astrid Lindgren udokumentowała ten podły czas, nie ukrywając, że niektóre posunięcia dyplomatyczne rządu Szwecji budziły w niej niesmakDodać należy, że „Dziennik” odnaleziony został w koszu na bieliznę w domu Lindgrenów w 2013, a opublikowany w 2015 roku.

Zapiski te są też przetkane informacjami z „domowego frontu” – poza życiem w ciągłym lęku, że los może się odmienić, bo obcy stoją u bram, rodzina Lindgrenów usiłowała żyć normalnie. Pamiętajmy, że Szwecja była krajem neutralnym, który podczas światowej katastrofy, wśród ośmiu innych państw, zdołał utrzymać tę neutralność, ale to, czy zdoła ją obronić, nie było oczywiste we wrześniu 1939 roku. Zatem opowieść o wojnie z punktu widzenia prawie wolnej Szwedki jest nieco zaskakująca, bardzo jednak podobna do naszego „tu i teraz”.

Zapraszamy zatem na równie zaskakującą opowieść o tym, w jaki sposób trauma wojenna naznaczyła twórczość Astrid Lindgren, ale i Tove Jansson, autorkę „Muminków”, na dociekania, o czym tak naprawdę opowiada książka „Bracia Lwie Serce”, na ile literatura ta była w przypadku obu autorek sposobem na uporanie się z traumatycznymi przeżyciami i obroną dziecka w dorosłej duszy oraz czy nadal i na pewno, czytając Astrid i Tove, mamy przed sobą literaturę dla dzieci.

kiedy? 30 listopada 2022 (środa), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Jolanta Zaczkowska
wstęp? 2 zł