Zbliża się XV ŚLĄSKIE ŚWIĘTO PIEŚNI CHÓRALNEJ MAGNIFICAT

Zbliża się XV ŚLĄSKIE ŚWIĘTO PIEŚNI CHÓRALNEJ MAGNIFICAT, które odbędzie się 19 i 20 listopada 2022 roku w Bytomiu i Piekarach Śląskich. Miłośników pieśni chóralnej zapraszamy do kościoła pw. Świętej Rodziny w BytomiuBobrku, gdzie zorganizowany zostanie Ogólnopolski Konkurs Chóralny wraz z warsztatami prowadzonymi przez kompozytora Jana Krutula, którego specjalnie skomponowany utwór wszystkie chóry wykonają po ogłoszeniu wyników. W niedzielę 20 listopada br. impreza przeniesie się do bazyliki Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Tam będzie miał miejsce Festiwal Chórów zrzeszonych w ŚZChiO wraz z warsztatami ekspertów Ogólnopolskiej Konferencji MAM GŁOS. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest partnerem wydarzenia. Inicjatywa finansowana jest z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, związanej z obchodami 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
W Konkursie wezmą udział chóry z całej Polski, które wykonają utwory popularyzujące twórczość kompozytorów śląskich. Dla laureatów organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody, m.in. możliwość zorganizowania koncertu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, nagrody finansowe i rzeczowe. Festiwal natomiast, jest adresowany do chórów działających w strukturze ŚZChiO oraz wiernej publiczności melomanów. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii zorganizowana dzięki współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a przygotowana przez dr hab. Macieja Fica i Andrzeja Drogonia. Ekspozycja planowana w przestrzeni każdej ze świątyń, umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z historią przygranicznych miejscowości, jakimi 100 lat temu były właśnie BytomBobrek oraz Piekary Śskie. Następnie wystawa zostanie zaprezentowana w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (współorganizator wydarzenia) oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.ni.: Senator RP Halina Bieda, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Pełnomocnik Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych z 100. rocznicami III Powstania Śląskiego oraz powrotu części Górnego Śląska do Macierzy Bartosz Kuświk, Prezydent Miasta Bytom Mariusz Wołosz, Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława UmińskaDuraj, Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc, Przewodniczący Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej Wiesław Hudek oraz Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Władysław Szymański.

Partnerem wydarzenia są: Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytut Śląski, Instytut Historii UŚ, Muzeum Śląskie, Muzeum Górnośląskie, Muzeum Powsta Śląskich, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Stowarzyszenie Artifices Artificibus, Międzynarodowy Portal Chórtownia, Stowarzyszenie Artystów Euforis, Ogólnopolska Konferencja MAM GŁOS Kwiaciarnia Jaga oraz Wydawnictwo Sonia Draga KawiarnioKsięgarnia Dopełniacz.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVS, TVP Kultura, TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Radio Piekary, Polmic.pl, Chortownia.org, Kulturaisztuka.pl oraz mojbytom.pl