Sławomir Mrożek bez maski, część druga. Zapraszamy na wykład już 28 września!

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu na drugie spotkanie ze Sławomirem Mrożkiem! Tym razem Jolanta Zaczkowska opowie o kobietach, które znalazły miejsce w „Dziennikach”.

Czy kobiety i kobiecość były problemem pisarza? Usidliła go Y, nieznana nam z imienia i nazwiska. Ten kilkuletni związek oraz związane z nim oddalenia i powroty, niepewność czy iskrzenia znalazły swoje odbicie w rozmyślaniach o kobietach – i nie są to myśli, których byśmy się spodziewali.  

Mrożek wiercił się i usiłował znaleźć swoje miejsce nie tylko w konfrontacji sam ze sobą, z innymi, ale i w spotkaniu „ja” i „ona”. Te spotkania były odmienne, zwłaszcza w przypadku relacji damsko-męskich. Kobiety były dla pisarza tajemnicą – do ostatniego słowa usiłował je zdefiniować, zrozumieć. Problem ten badał poprzez afirmację i negację, próbował go uogólnić. Jego pozycja była odmienna – oczekiwał kobiety, która ustąpi mu miejsca, zdecyduje się porzucić wymagania wobec swojej osoby: głębokie znaczenie „Śpiącej królewny”. „Śpiąca Królewna, raz obudzona, chce zatrzymać księcia. I nie znosi jego zajęcia, którym jest budzenie innych śpiących królewien. I nie chce być jedynie obudzona. Chce zatrzymać tego, kto ją obudził, w swojej mocy, w uniesionych ciasno oplatających ramionach. Książę się dusi. Powstaje problem”napisał nasz bohater.   

Wykład poświęcony Mrożkowi będzie próbą odczytania jego stosunku do kobiet w kontekście zarówno wyborów jego partnerek, jak i jego stosunku w ogóle do kobiet, które postrzegał przez pryzmat swojej twórczości i poprzez swój zawód. Damy zabiegały o Mrożka – jawił się im jako pisarz, artysta, człowiek znany, podejście to implikowało więc pewne sytuacje, stany i zdarzenia. Nie były to sytuacje zwyczajne i powszednie. Odbierano Mrożka jako tego, który osiągnął więcej niż inni, chociaż on sam tego nie dostrzegał.

Autor „Tanga” był z innej epoki (ur. 1930), a jego wizja tego, kim jest kobieta, była wynikiem zdecydowanie innego wychowania niż dzisiejsze. Uporanie się z tym demonem zajmowało mu sporo czasu i, prawdę mówiąc, marnowało to jego energię, ale o szczegółach opowiemy na wykładzie. Zapraszamy.

kiedy? 28 września 2022 (środa), godz. 17.00
gdzie? Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
kto prowadzi? Jolanta Zaczkowska
wstęp? 2 zł