Podcast historyczny „Co łączy tałes i flagę Izraela”

Tałes – prostokątny szal modlitewny wykonany z wełny, bawełny lub jedwabiu w kolorze białym, z granatowymi (symbolizującymi niebiosa) lub czarnymi poprzecznymi pasami o różnej szerokości wzdłuż boków. Zakładany jest przez Żydów, dorosłych mężczyzn, na głowę lub ramiona podczas modlitw porannych (szacharit). Zgodnie z nakazem zawartym w Księdze Liczb (15,37–41) i Księdze Powtórzonego Prawa (22,12) na końcach szala wiązane są frędzle (cyces), przypominające noszącym je i patrzącym na nie o Bożych przykazaniach.

Symbolika tałesu pojawia się również na fladze Izraela. Ta ma kształt prostokąta. Na białym tle umieszczono dwa poziome niebieskie pasy nawiązujące do pasków tałesu, pośrodku zaś, również w kolorze niebieskim, gwiazdę Dawida. Flaga Izraela jest odwzorowaniem sztandaru syjonistycznego, który po raz pierwszy wykorzystano podczas I Kongresu Syjonistycznego w Bazylei w roku 1897 roku.

Zapraszamy Państwa do wysłuchania piętnastego nagrania z serii podcastów historycznych pt. „Co łączy tałes i flagę Izraela”.

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, we współpracy ze Stiftung Haus Oberschlesien, Kulturreferat für Oberschlesien, Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen.