Warsztaty szydełkowania – fotorelacja

Jeśli jesteście ciekawi, jakie cuda powstają na warsztatach szydełkowania, zapraszamy do obejrzenia naszej mini-fotorelacji!

Sztuka szydełkowania, czyli tworzenia dzianiny lub koronki za pomocą szydełka, była szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Niejasne jest jej pochodzenie – wedle niektórych źródeł wywodzi się z chińskiej sztuki haftowania na tamborku za pomocą igły z haczykiem, inne zaś wskazują na pochodzenie z terenów Półwyspu Arabskiego. Elementy odzieży i przedmiotów użytkowych znaleziono m.in. w Jutlandii (terytorium Danii i Niemiec), Egipcie czy Ameryce Południowej.

Szydełka wykonywane były z kości, drewna, gliny, kości słoniowej, srebra czy mosiądzu, w zależności od dostępnych surowców. Współcześnie wykonywane są ze stali nierdzewnej lub tworzyw sztucznych.

Koronki tworzone za pomocą szydełka występowały w strojach liturgicznych (np. na rękawiczkach) oraz strojach dworskich, mogły być przekazywane w posagach lub dziedziczone. Sztuka szydełkowania dotarła do Polski prawdopodobnie za czasów królowej Bony (XVI w.).

Projekt „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy. Edycja 2022” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Fot. Anna Jurczyk