Wystawa „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” otwiera się już 26 maja!

Jakie tajemnice skrywa Bytom? Co znajduje się pod powierzchnią ulic, które codziennie przemierzamy? Kim byli mieszkańcy Bytomia chowani na cmentarzu, znajdującym się obok kościoła św. Ducha? Co o nich wiadomo? Nasza nowa wystawa rzuci światło na mało znany fragment historii miasta.

Spójrzcie sami, jak wyglądały badania wykopaliskowe przy kościele Świętego Ducha w Bytomiu! Nasza nowa ekspozycja „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” otwiera się już w przyszłym tygodniu – zapraszamy od 26 maja!

Początki badań archeologicznych są mało atrakcyjne dla człowieka czynu, który szczególnie ceni sobie działanie. W przypadku kościoła Świętego Ducha były to konsultacje w fazie projektowej, następnie podpisanie umowy i otrzymanie stosownych zgód. Samo wyznaczenie wykopów sondażowych było już działaniem zapowiadającym oczekiwane badania. Po zapoznaniu się w terenie z jego możliwościami – rzeczywistym zasięgiem inwestycji, lokalizacją ogrodzenia czy terenem pod zaplecze budowlane – wyznaczone zostały sondaże, tak by pracownicy wzajemnie sobie nie przeszkadzali. Eksplorację wykonywano warstwami mechanicznym, o określonej głębokości, a poziomy były kolejno usuwane. Odsłoniętą powierzchnię doczyszczano, aby była czytelna dla obserwującego. Przeznaczeniem takiego działania było uchwycenie wszelkich anomalii podłoża np.: obiektów (jam grobowych), zabytków i wiele innych. Każdy wyeksplorowany poziom dokumentowano fotograficznie i na rysunku oraz mierzono wysokości, aby otrzymać „trójwymiarowy” zapis dokumentowanej płaszczyzny. Praca być może żmudna, ale przynosząca efekty podczas dokumentacji całości badanego obszaru i prowadzonego odtwarzania przeszłości.

Więcej informacji znajdziecie na naszej nowej wystawie archeologicznej „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa”. Zapraszamy już dzisiaj!

czas trwania wystawy: 26 maja – 30 listopada 2022 roku
miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2
kurator: Jarosław Święcicki
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową