Otrzymaliśmy ponad 50 tysięcy złotych na dofinansowanie zakupu kolekcji owadów z rodziny kusaków!

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu otrzymało ponad 50 tysięcy złotych na dofinansowanie zakupu autorskiej kolekcji owadów z rodziny kusaków Andrzeja Melke, który był najlepszym w Polsce specjalistą zajmującym się badaniem tej grupy owadów. Zbiór ten poza wartością dokumentacyjną jest bezcenny naukowo. To jedna z najtrudniejszych taksonomicznie grup owadów, stąd brak w skali i kraju, i świata specjalistów w tym zakresie. Jak niezwykle ważną postacią dla entomologii polskiej był Andrzej Melke, świadczy fakt zatrudniania go przy praktycznie każdym większym projekcie naukowym dotyczącym chrząszczy, badań faunistycznych i bioróżnorodności najciekawszych i najbogatszych w Polsce terenów istniejących i planowanych parków narodowych, rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000 itp.

Przedmiotowy zbiór liczy ponad 9 tysięcy okazów owadów z 1125 gatunków. Dodatkowym uzupełnieniem kolekcji są materiały dowodowe badań terenowych prowadzonych przez instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze Lasów Państwowych, ośrodki uniwersyteckie, parki narodowe itp., przechowywane w alkoholu etylowych. Na podstawie komputerowych baz danych można szacunkowo określić ich liczbę na ok. 1 milion owadów.

Systematyczny zbiór kusaków (Staphylinidae) będący przedmiotem zakupu jest największą i najlepiej opracowaną kolekcją tej grupy owadów w Polsce na przestrzeni ostatnich 30 lat, tj. od czasu rozpoczęcia działalności entomologicznej przez Andrzeja Melke. To jedyny tej klasy i wielkości zbiór systematyczny kusaków (Staphylinidae) zgromadzony przez prywatnego kolekcjonera naukowca w Polsce. Prawdopodobnie nie ma również tak bogatych kolekcji instytucjonalnych.

Muzeum Górnośląskie posiada bardzo bogaty zbiór w zakresie tej rodziny o dużym znaczeniu historycznym. Znaczna część kolekcji to najstarszy zbiór chrząszczy autorstwa Wojciecha Mączyńskiego pochodzący z Warszawy i Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku. Cała kolekcja kusaków (Staphylinidae) liczy kilkanaście tysięcy okazów opracowanych taksonomicznie w przeszłości przez prof. Szujeckiego oraz Andrzeja Melke. Uzupełnienie tego zbioru o zakupione okazy spowoduje, że nasza kolekcja tej rodziny chrząszczy będzie największa i najwartościowsza w Polsce, a ponadto znacząca również w Europie.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach programu grantowego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów „Rozbudowa zbiorów muzealnych”.