Podcast historyczny „Zrobisz też świecznik ze szczerego złota… Siedmioramienny świecznik i jego symbolika”

Menora jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli żydowskiej sztuki kultowej. Jej wizerunek wykorzystano w herbie Izraela. Obecnie wzór menory stanowi jej wyobrażenie umieszczone na Łuku Tytusa w Rzymie. Świeczniki siedmioramienne są bogato zdobione ornamentami, najczęściej spotyka się metalowe, czasem ceramiczne czy drewniane.

Kształt menory przywołuje na myśl wiele znaczeń, nawiązuje do drzewa życia o siedmiu gałęziach, którego owoce zapewniać miały nieśmiertelność, siedmiu dni, w czasie których Bóg stworzył świat, czy siedmiu kontynentów. Symbolika menory wiąże się z boskim światłem i czuwaniem Boga nad narodem wybranym.

Zapraszamy Państwa do wysłuchania trzynastego nagrania z serii podcastów historycznych pt. „Zrobisz też świecznik ze szczerego złota… Siedmioramienny świecznik i jego symbolika” .

Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, we współpracy ze Stiftung Haus Oberschlesien, Kulturreferat für Oberschlesien, Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen.