Wystawa „Stanisław Szukalski. Fotografista” otwarta!

Wystawa „Stanisław Szukalski. Fotografista” otwarta! To kolejna ekspozycja prac charyzmatycznego artysty w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.  Przypomnijmy, ciesząca się ogromną popularnością wystawa „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«” (eksponowana w naszych salach ekspozycyjnych od października 2020 r. do czerwca 2021 r.) została zrealizowana głównie w oparciu o kolekcję Muzeum Górnośląskiego. Tym razem prezentujemy fotografie wykonane przez Stacha z Warty. Wśród nich Szukalski na tle rzeźb, pozujący w berecie czy w otoczeniu autorskiej instalacji w pracowni krakowskiej ASP – to tylko niektóre z wyjątkowych autoportretów rzeźbiarza, jakie można zobaczyć w przestrzeni wystawy. Na zdjęciach zostały uwiecznione także zaginione rzeźby Szukalskiego. 

Dopełnieniem ekspozycji będą między innymi odlewy gipsowe jednej z fotografowanych prac, które również po raz pierwszy pojawią się na wystawie, a także dotąd nieprezentowane w kraju wydawnictwa ilustrowane dziełami artysty. Przypomnijmy, bytomskie muzeum, w zestawieniu z innymi kolekcjami państwowymi w Polsce, posiada obecnie największy zbiór prac Stacha z Warty.

Agnieszka Bartków, kurator wystawy, kierownik Działu Sztuki MGB:

Na ekspozycji „Stanisław Szukalski. Fotografista” znajdzie się trzydzieści zdjęć, z których część nie tylko jest sygnowana przez samego Szukalskiego, ale ponadto posiada dodatkowe autorskie korekty. Artysta uwieczniał swoje wizerunki od ok. 1913 r. w różnorodnych strojach i upozowaniu. Prace zostały odbite jeszcze za życia artysty w 1986 r. Pozostałe fotografie wywołano z oryginalnych szklanych negatywów trzy lata później, w 1989 r., w studio Silver Lab w Los Angeles. Fotografie ukazują autoportrety w towarzystwie realizowanych prac rzeźbiarskich, a także rejestrują samodzielne obiekty.

Wernisaż online, film z otwarcia wystawy – Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Agnieszka Bartków, kurator wystawy:

 

czas trwania wystawy: 27 stycznia – 3 kwietnia 2022 roku
miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2
kurator: Agnieszka Bartków
wstęp: bilet normalny – 8 zł; bilet ulgowy – 4 zł