Tamborki – pomoc dydaktyczna Działu Etnografii

Dostajemy wiele pytań o to, czym właściwie są tamborki. Spieszymy z odpowiedziami 🤩

Tamborki powstały po to, by z bliska pokazać Wam elementy tradycyjnego stroju ludowego. Na drewnianych kanwach umieściliśmy rozmaite części oryginalnych strojów ludowych – wstążki, które dawniej przewiązywano w pasie lub przypinano do czepców, fragmenty jakli, kamzoli czy kiecki. Na niektórych tamborkach zobaczycie guziki, na innych koronki lub tzw. szczotkę, która zabezpieczała dół kiecki przed przetarciem. To detale, które trudno jest zaobserwować, podziwiając strój w jego pełnej krasie!

Nasze tamborki są przygotowane w taki sposób, by można było swobodnie je oglądać i dotykać. Posłużą również pokazywaniu stroju ludowego osobom niewidzącym lub słabowidzącym.

Tamborki wykonała Joanna Decowska
Zdjęcia: Klara Puzoń
Projekt: Dział Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Tamborki zostały wykonane w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021