Buda, purpurka, galanda. Kobiece nakrycia głowy – wykład

𝐂𝐨 𝐭𝐨 𝐭𝐚𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨: 𝐛𝐮𝐝𝐚, 𝐩𝐮𝐫𝐩𝐮𝐫𝐤𝐚, 𝐠𝐚𝐥𝐚𝐧𝐝𝐚?

Słowa, które dzisiaj brzmią obco, w przeszłości wyznaczały status danej osoby. Do lat 30. XX wieku w wielu regionach Polski mężatki chodziły z głową zakrytą czepcem lub chustką. Z wielką powagą w trakcie oczepin kobieta przyjmowała czepiec, który towarzyszył jej przez całe życie.

Kobiece nakrycia głowy, bo o nich mowa, różniły się formą, kształtem, materiałem, kolorem i ozdobami. Świadczyły o stanie cywilnym, przynależności do grupy narodowościowej, regionalnej czy społecznej. Ujawniały również różnice pod względem zamożności. Dla kobiet nie była ważna jedynie sama istota noszenia czepców – ich wygląd miał ogromne znaczenie.

Na wykładzie poznamy czepce od tych prostych, bawełnianych, po aksamitne, bogato zdobione, haftowane złotą nitką. Prezentowane będą zarówno codzienne, jak i odświętne, obrzędowe i zimowe.

👉 kiedy? 2 września 2021 (czwartek), godz. 17.00
👉 gdzie? Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2
👉 prowadzi: Anna Grabińska-Szczęśniak
👉 liczba uczestników: 15 osób
👉 wykład bezpłatny, realizowany w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021