Warsztaty online!

Czy wiecie, czym jest kamuflaż? To umiejętność ukrywania się najczęściej poprzez udawanie swojego otoczenia. Nie tylko kameleony to potrafią, jest bowiem dużo stworzeń mieszkających w okolicznych lasach, które również stosują kamuflaż.

W ramach warsztatów online porozmawiamy właśnie o tych stworach, ale również poszukamy obrazów w pozornie nic nieprzedstawiających kleksach oraz nauczymy się, że zwykłe „danie plamy” może być świetną bazą dla dzieła sztuki.

***

Co jesteście w stanie zrobić, żeby pozbyć się zimy? Czy ktoś jeszcze pamięta, że nie tak dawno na śląskich wsiach mieszkańcy brali udział w wypędzaniu zimy i witaniu wiosny?

Tym razem chcemy opowiedzieć Wam o czasach, kiedy wiośnie trzeba było nieco pomóc. Wówczas na wiejskich drogach pojawiały się rozśpiewane grupy młodych ludzi wynoszących marzannę, a następnie wnoszących do wsi kolorowy, pięknie przystrojony goik. Symboliczne pożegnanie zimy i powitanie wiosny było niezwykle ważnym obrzędem obchodzonym niegdyś w piątą niedzielę Wielkiego Postu, sam obrzęd z kolei przybierał rozmaite formy, zależnie od regionu.

Proponujemy, żebyście dzisiaj zrobili razem z nami beskidzką laleczkę-marzaneczkę, której nie trzeba topić – za to można zabrać ją na spacer po okolicy i wspólnie nawoływać wiosnę.

***

Czy wiecie, czym jest etnodizajn? To robiący coraz większą karierę nurt we wzornictwie, zestawiający elementy ludowe i rękodzieło ze współczesnymi trendami. Projektanci, artyści czy graficy coraz częściej sięgają w swoich inspiracjach do źródeł kultury ludowej, by znaleźć tam niepowtarzalne wzory do swoich prac. W ten sposób może powstać niemal wszystko: biżuteria, ubrania, meble, a nawet całe budynki.

Podczas warsztatów online wykorzystamy wzory inspirowane motywami pojawiającymi się w stroju rozbarskim. Motywy te, posługując się metodą filcowania na sucho, wykorzystamy do własnoręcznego stworzenia torebki.

***

Strrraszna spółka zaprasza do wspólnej zabawy!

Bebok, utopiec, jaroszek, południca, fajermon, chmurnik, meluzyna, strzyga, ubożę, skarbek, mamuna – każdy z tych stworów był inny i miał własne, niepowtarzalne cechy. Jedne istoty były przyjazne i pomagały ludziom, inne były raczej złośliwe i lubiły ludzi straszyć. A czy potwory mogą być pożyteczne? Sprawdźcie sami podczas warsztatów i wykonajcie własnoręcznie potworrrną zakładkę, która przypilnuje czytaną przez Was książkę.

***

Czy wiecie, kto i kiedy wymyślił pocztówki? I co z ich powstaniem ma wspólnego Henryk Sienkiewicz?

Tym razem chcemy Wam zaproponować podróż w czasie i opowiedzieć o niezwykłej karierze kart pocztowych, przedstawiających widoki miast. Zobaczycie wiele zaskakujących pocztówek, poznacie tajemniczy kamień litograficzny, a na koniec wspólnie wykonamy własne pocztówki techniką kolażu. Podczas warsztatów zaprezentujemy wiele ciekawych kart pocztowych z Bytomia z przełomu XIX i XX wieku.

Może wspólnie uda nam się uratować bardzo miłą tradycję związaną z pozdrowieniami słanymi za pomocą kolorowych kart.

Obrazki do pocztówek do pobrania: klik i klik

***

Zapraszamy do wysłuchania krótkiej opowieści o naszym śląskim dziedzictwie, jakim jest węgiel, i o jego wydobyciu, które ma bardzo długą historię na Śląsku. Pragniemy Wam jednak zaproponować użycie węgla w zupełnie inny, niekonwencjonalny sposób. 😊

***

Czy kolorowe bazgroły mogą zmienić się w dzieło sztuki? 🎨

Zapraszamy na kolejne warsztaty online, w czasie których poznamy dwie techniki malowania farbami, a także poszukamy odpowiedzi na pytania: w jaki sposób uzyskać odcienie kolorów i jak mieszać barwy, aby stworzyć rysunek pełen ekspresji? Do pracy zainspirują nas obrazy z Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

***

Karnawał bez maski to jak Kubuś Puchatek bez Prosiaczka!

Pandemia uniemożliwia w tym roku organizację zabaw karnawałowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w domu zorganizować bal dla najmłodszych. Zapraszamy więc dzieci do wspólnej zabawy, podczas której wykonamy maskę niedźwiedzia! Kto chętny?

Maska niedźwiedzia dostępna tutaj.