Konferencja naukowa Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu “Rogate Serce”

Dnia 7 października 2020 roku wraz z otwarciem wystawy „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków herbu »Rogate Serce«” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu rozpoczął się projekt poświęcony temu charyzmatycznemu artyście oraz twórcom zrzeszonym w jednym z najbardziej interesujących ugrupowań międzywojnia.

Dzień później w sali im. ks. G.G. Gorczyckiego odbyła się jednodniowa sesja naukowa dedykowana wyżej wspomnianym artystom. W trakcie konferencji, przebiegającej pod merytoryczną opieką najwybitniejszego na świecie badacza sztuki Stacha z Warty – prof. Lechosława Lameńskiego – wygłoszonych zostało kilkanaście niezwykle interesujących referatów podejmujących próbę analizy wątków tematycznych poruszanych przez szukalszczyków i Stanisława Szukalskiego.

Prelegenci reprezentowali różne ośrodki naukowe i kulturalne z kraju oraz spoza jego granic. Efektem inspirujących dyskusji oraz przygotowanych wystąpień jest recenzowana publikacja pokonferencyjna zawierająca dwanaście tekstów naukowych pod redakcją Lechosława Lameńskiego – „W kręgu Stacha z Warty Szukalskiego i Szczepu Rogate Serce. Studia z historii sztuki i religioznawstwa”.

Dziękujemy!