„Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” – wystawa jubileuszowa otwarta!

W roku 2020 przypada 110. rocznica utworzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Z tej okazji przygotowana została specjalna wystawa jubileuszowa. Jest ona pretekstem do przypomnienia najważniejszych w historii naszego Muzeum ekspozycji. Trwałym ich śladem są plakaty i afisze z wystaw. Stanowią one niejako kronikę dziejów placówki. Celem ekspozycji jest ukazanie różnorodności wystaw od 1945 r., a także stylistyki plakatów, które są przejawem zmieniających się trendów w sztukach plastycznych oraz wyrazem kondycji Muzeum w danych latach. Wiele z nich to małe dzieła sztuki graficznej. Na licznych widnieją nazwiska znanych i cenionych artystów plastyków, takich jak: Tadeusz Grabowski, Józef Mroszczak, Zenon Moskwa czy też Ewa Butrymowa.

Wystawa będzie miała trzy odsłony. Pierwsza z nich obejmie plakaty od końca z lat 40., 50. i 60., druga – te z lat 70., 80. i 90. XX wieku, ostatnie zaś zaprezentowane zostaną plakaty współczesne.

Ekspozycję uatrakcyjni zawartość kapsuły czasu wydobytej zza kamienia węgielnego z 1929 r., który spoczywał pod gmachem Muzeum Górnośląskiego przy pl. Sobieskiego.

Tylko przez trzy dni: od piątku (3 lipca) do niedzieli (5 lipca), wystawę „Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” uatrakcyjni ekspozycja oryginalnego aktu erekcyjnego Muzeum Górnośląskiego z 1929 roku! To jedyna okazja, by zobaczyć oryginalny dokument – ze względów konserwatorskich nie będzie możliwe jego ponowne wystawienie, a po zakończonej wystawie wszystkie dokumenty znalezione w „kapsule czasu” zostaną ponownie zabezpieczone i wmurowane w ścianę, by ktoś inny mógł obejrzeć je za kolejnych 100 lat!

 


__________________________________________________________________________________________________________________________________________

W związku z otwarciem wystawy „Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” przekazujemy Państwu informacje na temat bezpiecznego zwiedzania w przestrzeni ekspozycji.

Na poniższej grafice znajdą Państwo wszystkie wytyczne dotyczące bezpiecznego przebywania na terenie Gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. Korfantego 34 oraz aktualne godziny otwarcia instytucji dla zwiedzających. Ponadto informujemy, że obecnie szatnia muzealna jest nieczynna i nie ma możliwości pozostawienia odzieży/toreb.

Zachęcamy do zapoznania się z obowiązującym aktualnie Regulaminem zwiedzania, który jest dostępny na naszej stronie internetowej oraz w kasach biletowych.

Regulamin zwiedzania Muzeum Górnośląskiego