110 lat Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

12 maja 1910 roku zwołano zebranie założycielskie Bytomskiego Towarzystwa Historyczno-Muzealnego w małej sali Teatru i Domu Koncertowego przy Gymnasialstrasse (obecnie ul. Moniuszki). Wzięło w nim udział około 60 osób. Prowadził je ks. Emanuel Buchwald, a po wykładzie Wilhelma Immerwahra o historii Bytomia w XIV wieku i po zapoznaniu uczestników z celami Towarzystwa Historyczno-Muzealnego doszło do jego ukonstytuowania. Jego honorowym przewodniczącym został bytomski nadprezydent Georg Brüning, pierwszym przewodniczącym – wywodzący się z Krapkowic ks. E. Buchwald, zastępcą (zwanym też drugim przewodniczącym) – dyrektor kopalni Otto Lück, sekretarzami – starszy nauczyciel wyższej szkoły realnej, ksiądz z kościoła św. Trójcy, wywodzący się z Katowic, autor kilku publikacji Viktor Durynek oraz Wilhelm Immerwahr, zarządcą muzeum – Hans Bimler, a skarbnikiem – Simon Macha. Zostali oni upoważnieni przez uczestników zebrania do wyboru pozostałych 22 członków zarządu (późniejszy statut pomniejszył ich liczbę do 20), w którym zgodnie z ich wolą mieli się znaleźć przedstawiciele różnych zawodów i grup społecznych, w tym także jedna kobieta.

Nie wiemy, kiedy ostatecznie zredagowano statut Towarzystwa. Nie został bowiem opatrzony datą. Być może przygotowano go już przed zebraniem założycielskim. Stawiał on przed jego władzami i członkami dwa zadania:
1. Budzenie zainteresowania dla historii miasta Bytom i jego okolic, a dla osiągnięcia tego celu publikowanie szczególnie opracowań z zakresu historii lokalnej i regionalnej.
2. Gromadzenie rzeczy dawnych, zabytków przyrody, przedmiotów, dzieł sztuki i przemysłu, dokumentów i książek związanych z Górnym Śląskiem, a szczególnie z miastem Bytom, przechowywanie ich i udostępnianie w powstającym bytomskim muzeum.

Dnia 22 czerwca 1910 roku na posiedzeniu całego zarządu Bytomskiego Towarzystwa Historyczno-Muzealnego podjęto decyzję w sprawie realizacji pierwszego z wymienionych celów, o wydawaniu własnego czasopisma, a już w styczniu roku następnego ukazał się pierwszy numer „Mitteilungen des Beuthener Geschichts- und Museumsvereins”.

Trudniej było z realizacją drugiego celu, Towarzystwo nie dysponowało bowiem własnym lokalem dla celów muzealnych i musiało się zadowolić przez pewien czas przydzieloną salą szkolną w Oberrealschule (obecne IV Liceum Ogólnokształcące) przy pl. Sikorskiego.

Długoletnia historia naszego muzeum napawa nas dumą i motywuje do dalszych działań, abyśmy z roku na rok mogli coraz to huczniej świętować urodziny Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Niestety, zważywszy na okoliczności, nie możemy wraz z Państwem radować się tym wyjątkowym dniem. Mamy jednak nadzieję, że niedługo znów się spotkamy i nadrobimy zaległości. Tęsknota wypełnia nasze serca po brzegi, ale mimo to niech wybrzmi uroczyste „Sto lat!”. 🥂

| 110 lat Muzeum Górnośląskie w Bytomiu 🎂 |12 maja 1910 roku zwołano zebranie założycielskie Bytomskiego Towarzystwa…

Opublikowany przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu Wtorek, 12 maja 2020