Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego – rozstrzygnięcie konkursu

Obraz a słowo

Literacki opis dzieła malarskiego

Rozstrzygniecie konkursu

 

Znamy już wyniki XVI edycji ogólnopolskiego konkursu „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”. W tym roku 121 uczniów zmierzyło się z dziełem Maurycego Gottlieba Jałmużna z 1878 roku. Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach: formalnej, gdzie główny nacisk kładziony jest na sprawną analizę wszystkich malarskich elementów dzieła, oraz literackiej, w której to forma stylistyczna, sposób ujęcia tematu i treść wypowiedzi inspirowanej obrazem grają główną rolę.

Zaskoczeniem dla nas – organizatorów – był fakt, że przeważającą liczbę prac w tym roku stanowiły opowiadania. Wszystkie prezentowały wysoki, równy poziom – stąd problem jurorów z wytypowaniem tych najlepszych. O kolejności prac w kategorii literackiej musiały zadecydować detale, takie jak drobiazgowa znajomość realiów życia XIX-wiecznych bohaterów opowiadań i wynikająca z niej umiejętność uniknięcia pułapek kulturowych. Pomocna okazała się również, choć sam obraz nie narzucał takiej tematyki, wiedza z zakresu funkcjonowania społeczności żydowskich tamtego okresu. Jeśli bowiem fabuła ma być prawdopodobna, piszący podejmujący takie wątki zmuszony jest wnikliwie przestudiować tło historyczne w celu uniknięcia drobnych potknięć kulturowych.

Statuetki, Gęsie Pióra – główna nagroda w konkursie, ufundowana przez Prezydenta Miasta Mariusza Wołosza – zostały w tym roku przyznane w obu kategoriach. Książeczka pokonkursowa prezentująca nagrodzone prace jest już dziś dostępna w formie elektronicznej. Niestety z przyczyn od nas niezależnych, związanych z sytuacją epidemiologiczną, nie możemy teraz dostarczyć jej do Państwa rąk – wszystkie nagrody zostaną przesłane bezpośrednio do laureatów zaraz po zakończeniu kwarantanny. Do tego czasu pracownicy Działu Edukacji MGB skontaktują się z Państwem w celu potwierdzenia adresu, pod który dostarczymy przesyłki. Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu wirtualnie poprzez nasze strony i profile społecznościowe, a także osobiście po zakończeniu kwarantanny.

Zdajemy sobie sprawę, że konkurs „Obraz a słowo…” stawia przed młodymi ludźmi bardzo wysokie wymagania. Tym bardziej cieszy nas fakt, że już szesnasty rok z rzędu odkrywamy tylu utalentowanych humanistów, którzy gotowi są poświęcić swój czas na drobiazgowe badanie obrazów z naszej Galerii Malarstwa Polskiego. Życzymy powodzenia w dalszym doskonaleniu się w tej trudnej sztuce.

 

Obraz a słowo

Literacki opis dzieła malarskiego

Werdykt XVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

 

Jury w składzie:

Iwona Mohl – przewodnicząca jury, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,

dr hab. Anna Gomóła, prof. UŚ – Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego,

Anna Rak – kierownik Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu,

po przeczytaniu 121 prac zdecydowało przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Kategoria literacka:

I nagroda – Gęsie Pióro – Sebastian Wujcik ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie,

II nagroda ex aequo Paulina Salawa z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy,

II nagroda ex aequo Natalia Pędziwiatr z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku,

III nagroda – Wiktoria Pętal z Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bogusława Krzywoustego we Wrocławiu,

wyróżnienie – Maria Kucharska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigiw Konstantynowie Łódzkim.

Kategoria formalna:

I nagroda – Gęsie Pióro – Julia Ćwiąkała z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiegow Jeleniej Górze,

II nagroda – Jan Tytus Sawicki z Polsko-Francuskiej Szkoły Podstawowej La Fontaine w Warszawie,

III nagroda – Marlena Kwiatkowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku,

wyróżnienie – Aleksandra Fitas z Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu.

Jurorzy i organizatorzy konkursu pragną w szczególny sposób podziękować wszystkim jego uczestnikom. Składamy również podziękowania nauczycielom, którzy zachęcili młodzież do odkrywania tajemnic ukrytych w obrazie.

Konkurs jest organizowany od szesnastu lat przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w partnerstwie z Urzędem Miasta w Bytomiu. Statuetki – Gęsie Pióra – ufundował Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz.