Literatura dotycząca powstań śląskich w ofercie muzealnej

W 2019 roku przypada setna rocznica wybuchu pierwszego powstania śląskiego. By uczcić tę okrągłą rocznicę, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich. W ten sposób parlament chciał wyrazić „wdzięczność za wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość Rzeczypospolitej, a potem Jej odbudowę, oraz za wywarcie istotnego wpływu na kształt granic odrodzonego i niepodległego państwa polskiego”. Muzeum Górnośląskie przygotowało się do obchodów 100. rocznicy wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Niezwykle obszerne zbiory bytomskiego muzeum doskonale dokumentują rzeczywistość historyczną, w tym okres, na jaki przypadła aktywność powstańcza. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na przygotowanie wystawy „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu”. Projekt uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zanim jednak nastąpi wielkie otwarcie wystawy „Na rozdrożu…”, zachęcamy do zapoznania się z literaturą naukową dotyczącą tego niezwykle istotnego okresu w naszej historii.

W 85. rocznicę, red. Zbigniew Kapała, Bytom 2006

Materiały XIV Ogólnopolskiego Seminarium Historyków Powstań Śląskich i Plebiscytu
zorganizowanego w Bytomiu 21 kwietnia 2006 roku

Na 90-lecie powstań śląskich i plebiscytu, red. Edward Długajczyk, Bytom 2011

Powstańcze miscellanea, red. Zbigniew Kapała, Bytom 2006

Z okazji otwarcia wystawy „Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu” przygotowaliśmy katalog (również w wersji dla osób niedowidzących) oraz folder. Publikacje będzie można otrzymać bezpłatnie podczas wernisażu. Wydawnictwa przyczynią się do pogłębienia wiedzy o historii powstań śląskich i plebiscytu.

Wszystkie książki można nabyć w sklepach Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 i ul. W. Korfantego 34 oraz w naszym sklepie online.