VII Międzynarodowa Konferencja Kresowa „A jednak wojna… Rok 1939 na Kresach Wschodnich i Zachodnich”

To już siódma odsłona Międzynarodowej Konferencji Kresowej, której organizatorem jest Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. W tym roku konferencja wpisuje się w upływającą 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Współorganizatorami konferencji są także Muzeum Niepodległości w Warszawie i Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Konferencja ma na celu przybliżenie rzadziej dotąd penetrowanych i popularyzowanych aspektów historii II RP, ale jednak wciąż obecnych w pamięci społecznej i współczesnym dyskursie naukowym. Interdyscyplinarne i wieloaspektowe przedstawienie tematyki będzie miało na uwadze odniesienia do perspektyw: politycznej, historycznej, socjologicznej, kulturalnej oraz poprzez recepcję tego okresu w pamięci kolejnych pokoleń. W zamierzeniu ma stać się okazją do przedstawienia wyników prowadzonych badań oraz wymiany opinii przedstawicieli placówek naukowych i kulturalnych z Polski oraz z zagranicy.

Na zgłoszenia udziału w konferencji czekamy do 30 czerwca 2019 roku. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru spośród zgłoszonych tematów. Opłata konferencyjna w wysokości 200 złotych, na której wpłatę czekamy do 30 września 2019 roku, przeznaczona zostanie na pokrycie kosztów materiałów konferencyjnych oraz posiłków.

Konferencji jak co roku będzie towarzyszyć recenzowana publikacja pokonferencyjna. Teksty (wraz z materiałem ikonograficznym) w formacie edytowalnym (Microsoft Word 95–2000, XP, Vista) należy przesłać drogą mailową do 15 stycznia 2020 roku.

komitet organizacyjny konferencji:
dr hab. Maciej Fic (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Historii)
dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie)
dr hab. Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości)

organizatorzy:
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Muzeum Niepodległości
Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

termin zgłoszeń: do 30 czerwca 2019 roku za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego
opłata konferencyjna:
termin wpłat: do 30 września 2019 roku