Znamy już laureatów XIII Regionalnego Konkursu Gwar Śląskich! [FOTO]

Za nami już 13. edycja Regionalnego Konkursu Gwar Śląskich, współorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego w Bytomiu oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Konkurs stawia sobie za cel rozwijanie i kultywowanie zainteresowania gwarą śląską wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i popularyzację literatury, tradycji i dziedzictwa regionalnego Śląska, a także kształtowanie poczucia własnej tożsamości, budzenie szacunku dla „małej ojczyzny” oraz integrowanie dzieci i młodzieży z różnych szkół i placówek edukacyjnych, jak również rozwijanie ich talentów i zdolności. Konkurs jest skierowany do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół z oddziałami gimnazjalnymi, którzy są oceniani w czterech grupach wiekowych: przedszkola, klasy I–III, IV–VI oraz VII–VIII i szkoły z oddziałami gimnazjalnymi.

Uczestnicy konkursu przygotowali jeden utwór (poetycki lub prozatorski) w gwarze śląskiej. Cenne były teksty o tematyce historycznej, opisujące autentyczne wydarzenia z przeszłości czy tradycyjne obrzędy ludowe, teksty ciekawe, oryginalne, dające możliwość atrakcyjnej prezentacji. Głównymi kryteriami oceny uczestników były: dobór repertuaru – oryginalność tematu i treści, umiejętność posługiwania się gwarą, kultura żywego słowa, ogólny wyraz artystyczny (w tym umiejętność wykorzystania rekwizytów). Zmagania recytatorów można było zobaczyć i posłuchać w środę, 8 maja 2019 roku, w godz. 9.00–14.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 32 uczestników z przedszkoli i szkół z Bytomia, Piekar Śląskich, Radzionkowa, Chorzowa i Tarnowskich Gór. Oceny i wyboru najlepszych dokonało jury, w którym zasiedli znawcy gwary śląskiej oraz wielcy orędownicy śląskiej kultury i tradycji: Anna Grabińska-Szczęśniak – kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego, Małgorzata Kotuła – nauczycielka języka polskiego w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 14 w Piekarach Śląskich, Janina Michura – kierownik Biura Towarzystwa Miłośników Bytomia i znawczyni gwary śląskiej, oraz Alicja Cedzidło – nauczycielka, instruktorka tańca Zespołu Pieśni i Tańca „Tysiąclatki” w Miejskim Domu Kultury w Katowicach, wokalistka zespołu folkowego „Yejku”.

Ogłoszenie wyników nastąpiło po wysłuchaniu wszystkich recytatorów. Poniżej lista nagrodzonych i wyróżnionych:

KATEGORIA: PRZEDSZKOLA

I miejsce – Milena Gagla (Miejskie Przedszkole nr 15 w Bytomiu)

II miejsce – Hanna Słotwińska (Miejskie Przedszkole nr 15 w Bytomiu)

III miejsce – Michał Mika (Miejskie Przedszkole nr 25 w Bytomiu)

KATEGORIA: KLASY I–III

I miejsce – Szymon Lyska (Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie)

II miejsce – Michał Kiera (Szkoła Podstawowa nr 46 w Bytomiu)

III miejsce – Gabriel Franik (Miejska Szkoła Podstawowa nr 1 w Piekarach Śląskich)

wyróżnienie – Julia Kidala (Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowskich Górach)

KATEGORIA: KLASY IV–VI

I miejsce – Dominik Fifer (Miejska Szkoła Podstawowa nr 1 w Piekarach Śląskich)

II miejsce – Piotr Żydek (Szkoła Podstawowa nr 28 w Bytomiu)

III miejsce Katarzyna Brol  (Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowskich Górach)

KATEGORIA: KLASY VII–VIII, GIMNAZJA

I miejsce – Kinga Bartyzel (Szkoła Podstawowa nr 47 w Bytomiu)

II miejsce – Dawid Renka (Szkoła Podstawowa nr 47 w Bytomiu)

III miejsce – Szymon Mikina (Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzionkowie)

wyróżnienie – Martyna Ball (Szkoła Podstawowa nr 46 w Bytomiu)

wyróżnienie – Daria Muller (Szkoła Podstawowa nr 4 w Radzionkowie)

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Autor zdjęć: Kamila Grabowska-Dworok