Konferencja w Haus Schlesien. Mówienie o historii w muzeum

Celem konferencji, podczas której Muzeum Górnośląskie w Bytomiu reprezentował dyrektor Leszek Jodliński, było robocze spotkanie kuratorów pt. „Między rewolucją  a okupacją Zagłębia Ruhry. Skutki I wojny światowej”.

Spotkanie poświęcone było m.in. poszukiwaniu metod tworzenia zajmującej narracji historycznej, prezentowaniu podobieństw w przedstawianiu losów terenów pogranicza (pogranicza polsko-niemieckiego i niemiecko-francusko-szwajcarskiego) oraz aktualnie realizowanych zadań wybranych instytucji w Niemczech zajmujących się badaniami nad historią Europy Środkowej i Wschodniej.

Na konferencji reprezentowane były placówki z Polski (m.in. Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej, czy Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze), jak również niemieckie, zajmujące się dziedzictwem kulturowym tych obszarów z punktu widzenia niemieckich instytucji, których zadaniem jest pielęgnowanie pamięci (Gerhart-Hauptmann Haus, Martin-Opitz-Bibliothek, Haus Schlesien, czy Muzeum Górnośląskie w Ratingen).

W czasie konferencji  dyrektor Muzeum Górnośląskiego zaprezentował  referat pt. „Opowiadanie historii w muzeum – 100 x 100. Nasze Stulecie” (niem. „Geschichtserzälung im Museum. 100×100. Unseres Jahrhundert”). Wykład przyjęty został z zainteresowaniem uczestników, a na ręce całego zespołu realizacyjnego przekazano wyrazy uznania.

Materiały z konferencji zebrane w formie książkowej wydane zostaną prawdopodobnie w marcu 2019 r.

fot. materiały prasowe Muzeum Górnośląskiego / Leszek Jodliński