Od środka. Fotograf zamkniętej społeczności – spotkanie z Arkadiuszem Ławrywiańcem w ramach cyklu Akademia Fotografii

Niezależnie od tego, czy uroczystość będzie religijna czy świecka, powszechna czy rodzinna, dokumentowanie zdarzeń jest dla fotografa szukającego obiektywizmu i naturalności dużym wyzwaniem. W jaki sposób dobrze opowiedzieć historię w kilku zdjęciach, jak zdobyć zaufanie fotografowanych, jak być niewidzialnym w tłumie? Na te i inne pytania na podstawie swojego doświadczenia odpowie Arkadiusz Ławrywianiec. Chrzest u baptystów, chasydzi z Lelowa, Adwentyści Dnia Siódmego czy droga krzyżowa w zakładzie karnym – te i inne cykle reportażowe przedstawi na spotkaniu dokumentalista, który z wnikaniem w zamknięte społeczności nie ma najmniejszych problemów.

Arkadiusz Ławrywianiec jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje się od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994–2015 pracował w „Dzienniku Zachodnim” jako fotoreporter. Od 2016 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów „Forum”. Studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Od roku 2009 uczy w policealnej Szkole Fotograficznej „Fotoedukacja” w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF. Od 2017 pełni funkcję prezesa zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, a zarazem jest członkiem zarządu głównego ZPAF. To autor i współautor wystaw w Polsce i za granicą (Francja, Czechy, Macedonia, Niemcy). W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego przez Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w latach 2006, 2017 i 2018 był jurorem. Zajmuje się głównie reportażem i dokumentem fotograficznym. Jest autorem albumu fotograficznego „Tajemnice pracowni”.

data: 6 lutego 2019 (środa), godz. 17.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2