Otwarcie wystawy „Drugie życie zwierząt. Mistrzowie preparacji” [FOTO]

W środę, 19 września 2018 roku, odbyło się otwarcie wystawy „Drugie życie zwierząt. Mistrzowie preparacji”.  Ta niewielka ekspozycja próbuje ukazać, czym jest mistrzostwo preparacji i czemu służy. Autorzy położyli nacisk na dwa z wielu aspektów taksydermii: edukację i naukę. Utrwalanie gatunków zwierząt, zwłaszcza tych coraz rzadszych, w postaci eksponatów przyrodniczych, jest jednym z wielu celów i wyzwań dla muzealnictwa. Wystawa ma pokazać, że muzealnictwo przyrodnicze, podobnie jak inne inne obszary działalności muzealnej, ewoluuje i sposoby pozyskiwania eksponatów stosowane w XVIII–XIX w. czy nawet jeszcze pod koniec XX wieku są obecnie nie do przyjęcia. Dziś bowiem gromadzić materiały naukowe, dowody lub eksponaty edukacyjne można w sposób bezkrwawy, bez celowego zabijania zwierząt. Śmierć zwierząt, czy tego chcemy czy nie, jest wszechobecna i nieunikniona: następuje wskutek wypadków drogowych lub lotniczych. Korzystając z takich losowych zdarzeń preparatorzy tworzą eksponaty, których nie zastąpią zdjęcia, makiety czy modele – ożywiają na nowo ciała zwierząt. Wystawa ma sprowokować do zadawania pytań o pamięć o zwierzętach oraz sposoby jej utrwalania.

Na wernisażu obecna była córka jednego z bohaterów wystawy, mistrza preparacji Edwarda Hanzla, Marzanna Korunoska-Hanzl.

Fotorelację z wydarzenia przygotował Witalis Szołtys.

czas trwania:
19 września 2018–27 stycznia 2019
miejsce:
pl. Jana III Sobieskiego 2
kuratorzy: dr Roland Dobosz, Andrzej Imiołczyk, dr Jacek Betleja, dr Piotr Cempulik

więcej o wystawie czasowej „Drugie życie zwierząt. Mistrzowie preparacji”