Otwarcie wystawy „Od śmierci nikt się nie wykręci” [FOTO]

W środę, 12 września 2018 roku, odbył się wernisaż wystawy „Od śmierci nikt się nie wykręci”. Wystawa koncentruje się wokół przedstawień wyobrażenia śmierci w kulturze ludowej. Prezentowane są na niej eksponaty pokazujące niepraktykowane obecnie zwyczaje funeralne. Można zobaczyć „zwiastuny śmierci”, obiekty wkładane do trumny, stroje i ornaty żałobne, rekwizyty obrzędowe, a także współczesne przedmioty kultury masowej, które wykorzystują symbolikę śmierci. Wystawa pełna jest akcentów śląskich, przypomina o zakorzenieniu w rytuałach, które przynosiło ukojenie w najtrudniejszych chwilach. Często pełne groteski zwyczaje w kontekście ukazanym w ekspozycji odzyskują swoje pierwotne znaczenie, odsłaniając mechanizmy pocieszania i odnajdywania otuchy, jakie kryły się w powtarzalności gestów. Zapraszamy do zapoznania się z często już dziś zapomnianymi lub niezrozumiałymi obrzędami, które niwelowały wstrząsy związane z rytami przejścia, a także współczesnymi formami żałoby i symboliką śmierci w kulturze masowej.

Fotorelację z wydarzenia przygotował Witalis Szołtys.

czas trwania: 12 września 2018–27 stycznia 2019
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kurator: Urszula Batko

więcej o wystawie „Od śmierci nikt się nie wykręci”